تمرینات فن بیان ، چگونه سخنران بهتری باشیم ؟

سخنرانی حرفه ای

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حرفه ای ها اینگونه رفتار می کنند

فن بیان می تواند از طریق تمرین، ارتقا یابد و شما را تبدیل به سخنران بهتری کند. قدرت سخنرانی لزوما قابلیتی لوکس به شمار نمی آید، بلکه زندگی روزمره ی شما را هم در بر می گیرد. موقعیت های شغلی بهتر، ثبت قرارداد های سود آور و خیلی از این موارد هستند که می توانند با اتکا به سخنوری زیر و رو شوند. ما در این مقاله، می پردازیم به تمرینات فن بیان و نشان خواهیم داد که چگونه می توان مثل حرفه ای ها، خود را برای قرار گیری در موقعیت سخنرانی آماده کرد.

 

 

 

 

 

ایده ی خود را برای یک کودک توضیح دهید

تمام سخنرانی و فن بیان به این خاطر است که در نهایت بتوانید فرد یا افراد مقابل خود را قانع کنید که حرف صحیح را می زنید. در همین راستا، یک کودک یا نوجوان، تجربه ای در حوزه ی کاری یا فعالیت شما ندارد، درنتیجه کافی است با او هم کلام شوید و سعی کنید او را درباره ی موضوعی که تخصص شما است قانع کنید. استفاده از زبان ساده و نشان دادن مزیت ها در این سطح، بهترین تمرینی است که برای فن بیان تجویز می شود.

 

مکالمه پینگ پنگی با جملات کوتاه را تمرین کنید

موضوع یا اگر وقت دارید موضوعاتی بسیط و گسترده را انتخاب کنید. حالا سعی کنید هر کدام از آن ها را با کوتاه ترین جملات ممکن تشریح کنید. توجه داشته باشید این یکی هم فوق العاده کارکردی است و در عمل، از شما سخنران قدرتمندی می سازد، فردی که زیاده گویی نمی کند و یک راست اصل مطلب را ارائه می دهد.

نوشتن، یکی از تمرینات فن بیان است

فرض کنید قرار بر این است که درباره ی موضوعی سخنرانی کنید. یکی از بهترین تمریناتی که فن بیان شما را قدرتمند می سازد، نگارش ایده هایی است که به ذهن شما می رسد. تکرار آن ها در ذهن، یا آوردن آن ها به لب اگر چه به سهم خود کاربرد دارند، اما نه به اندازه ی تلاش برای نوشتن. این یکی را امتحان کنید، زمانی که در جست و جوی کلمات مناسب برای اتصال پاراگراف ها هستید در واقع دارید تمرین فن بیان پیوسته می کنید.

بدن شما هم تاثیرگذار است

فرنگی ها می گویند Postureو ما در ترجمه ای کلی می گوییم شیوه ی ایستادن یا ژست بدن در هنگام سخن گفتن. این که بتوانید با کیفیت و دقیق بدن خود را مدیریت کنید هم نیاز به تمرین دارد و از قضا لحظاتی که رو به روی آینه صرف بدن خود می کنید، روی قدرت و اعتماد به نفس تکلم شما تاثیرگذار است، در نتیجه، به نوعی تمرین فن بیان محسوب می شود.

خلاقانه تمرین کنید؛ از راه های مختلف وارد شوید

وقتی می گوییم تمرین فن بیان، منظورمان این نیست که به یک سری کلمه یا متن ثابت بچسبید و مدام آن ها را تکرار کنید. نه، دقیقا منظور عکس این است. شما در هر تمرین باید به صورت خلاقانه به دنبال راهی باشید که بتوان از طریقی متمایز منظوری واحد را انتقال داد. هر چه دست شما در ارائه مطلب و مصداق باز تر باشد، فن بیان قوی تری خواهید داشت، در نتیجه برای آن تمرین کنید.

سرعت فن بیان خود را مشخص کنید

متن و موضوعات متنوع، سرعت مختلف ارائه را می طلبند. در نتیجه، تمرینات فن بیان خود را باید بر مبنای شرایط مختلف تنظیم کنید. گاهی تند، گاهی کند، گاهی بلند و گاهی آهسته.

راه حل جادویی نهایی

صدای خود را ضبط کنید، بهترین داور و مربی خود شما هستید. با این تمرین فن بیان، اگر دقیق و پیوسته صورت بگیرد، شما در کوتاه ترین زمان ممکن به بیشترین پیشرفت دست پیدا خواهید کرد. اینکار بهتر می شود اگر ویدئو ثبت کنید و به تماشای خود در هنگام ارائه ی سخنرانی بپردازید.

ما تا اینجا هفت تمرین کاربردی برای ارتقای قدرت بیان معرفی کردیم. اما کار شما تازه شروع می شود. اول اینکه باید به صورت منظم آن ها را تکرار کنید و در وهله ی دوم نیاز است روی هر کدام به واقع فکر کنید. آن چه در این قسمت ارائه شده جنبه ی عمومی دارد، شاید شخصیت شما نیاز داشته باشد تا تکنیک یا مطلبی جزئی را به شاخه ای بیافزاید. در این راه به خاطر داشته باشید که همواره می توانید روی ما حساب باز کنید.

بسیار خوشحال خواهیم شد اگر با ما تماس بگیرید و نقطه نظراتی که درباره ی این تمرینات فن بیان دارید را در اختیارمان قرار دهید. نکته ی آخر اینکه، کلید اصلی ناامید نشدن است، به خاطر داشته باشید حتی قدرتمند ترین افراد در زمینه ی فن بیان، مذاکره یا سخنرانی، در پروژه هایی شکست می خورند و همیشه پیروز نیستند. در نتیجه، امیدوار، جنگجو و پر تلاش، راهی که انتخاب کرده اید را ادامه دهید، نتیجه گیری و بهروزی قطعی خواهد بود.

 

مطالب مرتبط - فن بیان

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi