چطوربه یک شخصیت "کاریزماتیک" تبدیل شویم؟

کاریزما چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چطور "کاریزماتیک" شویم؟

واژه "کاریزما" رو نمیشه به راحتی تعریف کرد وهیچ وقت یه تعریف واحد از کاریزما ارائه نشده  . اما به طور کلی میشه گفت ؛ "کاریزما" به معنی جذابیته ، یه جذابیته غیر عادی و منحصر به فرد که خیلی از افراد دیگه اون رو می پسندن . در واقع  کاریزما یه ویژگی بی نظیره و شاید بهتره بگیم مرموزه ، که فقط بعضی ازافراد دارن ، که ما به این افراد"کاریزماتیک" می گییم ، افراد "کاریزماتیک"شخصیت فوق العاده قوی و پرشوری دارن که معمولا طرفداران زیادی تو هر جمعی پیدا می کنن .

افراد " کاریزماتیک"  تاثیر مثبت و بادوامی روی سایرین میزارن و به قول معروف تو هر جمعی می درخشن ،که البته این مزیت می تونه بستر خیلی از فرصت ها رو براشون آماده سازی کنه . فرصت های طلایی که اونها رو به موفقیت نزدیک تر می کنه . و تو هر قدم تو مسیر موفقیت همیشه همراه های وفاداری وجود دارن که ویژگی های خاص افراد افراد "کاریزماتیک" اونها رو مجذوب  خودشون کرده .

"کاریزما" یکی از اصلی ترین ویژگی‌های مهم رهبرهای بزرگ تاریخه. مثل ناپلئون بناپارت ، فیدل کارسترو ، ماهتما گاندی ، آدلف هیتلر و... البته که این اشخاص می تونن مثبت یا منفی باشن .پس میشه گفت "کاریزما" مطلقا به معنی محبوب بودن میون همه مردم نیست و خیلی از افراد "کاریزماتیک" مشهور مورد تنفر مردم بودن و تو طول تاریخ ازشون به بدی یاد می شه .

 

کاریزما چیست؟

ویژگی های اشخاص "کاریزماتیک"

اگر چه تعریف کاریزما و ویژگی های افراد "کاریزماتیک" از نظر هر شخصی متفاوته اما میشه از چند ویژگی کلی برای افراد "کاریزماتیک" نام برد ؛

_جذاب بودن

_ نفوذ و جذبه بیشتری نسبت به بقیه دارن

_ به سادگی با دیگران ارتباط برقرار می کنن

_تو عمق احساس سایرین تاثیر مثبت میزارن

_نظرشون نسبت به سایرین اثر گذاری بیشتری داره

_توی برخوردها شون با دیگران الگو و الهام بخش هستن

_قدرت بیشتری تو جهت دادن به دیگران چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی  دارن

 

چرا باید رفتارهای "کاریزماتیک" رو تو خودمون تقویت و یا کسب کنیم

درسته که تو  بعضی از افراد ، مجموعه ایی از این رفتارها و صفات رو به صورت ذاتی دارن و شخصیت "کاریزماتیکی" هستن ، اما برخلاف تصور اکثر افراد که فکر می کنند  کاریزما ذاتی و درونی هستش  ، باید این خبر خوب رو بدیم  که خوشبختانه " کاریزما" آموختنیه .

جالب است که بدونید هیچ کس به صورت مادرزادی "کاریزماتیک" متولد نمیشه ، بلکه تو طول زندگی و به روش آزمون و خطا اون رو تو خود پرورش می ده.پس اگرشما ذاتا  شخص "کاریزماتیکی" هستید ، می تونید  اون رو تقویت کنید تا همچنان قدرتش رو حفظ کنه  و اگر هم نیستید، و هدف بزرگی دارید و دوست دارید که موفق باشید ، بدون شک نیاز دارید که رفتار "کاریزماتیک " رو کسب کنید . "کاریزما"تو همه جنبه های زندگی به شما کمک می کنه ، از زندگی شخصی و خصوصی تا زندگی اجتماعی، شغلی ، کسب و کار و سبک زندگی...

 

کاریزما چیست؟

چطوری به یه شخصیت "کاریزماتیک" تبدیل بشیم

شنونده خوبی باشید

ممکنه که فکر کنیم کلماتی که افراد "کاریزماتیک" به زبون میارن باعث میشه که سایرین جذب اونها بشن ، اما باید بگیم که اون چیزی که بیشتر از همه سبب جذابیت افراد "کاریزماتیک" میشه نوع رفتارشونه . اگر رفتار شما جوری باشه که طرف مقابل حس کنه که شما بهش علاقه دارید نا خودآگاه جذب شما میشه .

افراد "کاریزماتیک" شنونده عالی هستن، به تک تک صحبت های طرف مقابل گوش میدن و اونها رو درک می کنن ، تو سراسر مکالمه تماس چشمی بر قرار می کنن ، خودشون رو مشغول بازی با موبایل ، بازی با خودکار و ... نمی کنن . جوری که طرف مقابل فکر میکنه تنها فردی که تو اون اتاقه و تمام توجه ها به سمت اونه .

 

زبان بدنتون رو تقویت کنید

زبان بدن،یه زبانی بین‌المللیِ .مردم می‌‏تونن به صورت ناخودآگاه حرکات بدن و صورت شما رو برای خودشون ترجمه کنن. اگر به خودتان مطمئن باشید و حالت ایستادن‌تون این رو به بقیه القاء می کنه که  شما از ته دل خوشحال و دیدتون نسبت به همه چیز مثبته ، این خودش را به صورت کاریزما به بقیه نشون میده. پس برای تبدیل شدن به یه شخص "کاریزماتیک" و با اعتماد به سرتون رو بالا نگه دارید ، گوشه های لبتون به سمت بالا ، چونه بالا ،پاها به اندازه عرض شونه باز کنید .

 

تو زمان مناسب وبا صدای  واضح  و رسا صحبت کنید

یک فرد "کاریزماتیک" هیچ وقت فریاد نمی زنه و یا اینکه انقدر آهسته صحبت نمی کنه که مخاطبینش فکر کنن داره یه شعر زیر لب زمزمه می کنه ، بلکه با یه صدای بلند و رسا  تاثیر عالی روی شنوندگان خودش میزاره.

و در عین حال که شنونده  خوبی هم هست ، خیلی خوب هم می دونه که چه زمانی و چ جوری باید صحبت های  طرف مقابل رو قطع کنه که ناراحت نشه. به موقع سوال هاتون رو مطرح کنید  تا اطلاعات بیشتری از طرف مقابل کسب کنید و مطمئن بشین که صحبت هاش رو درک کردین .

 

احساساتتون رو نشون بدید و واکنش های احساسیتون رو کنترل کنید

احساساستون رو چه مثبت و چه منفی از طریق زبان بدن و کلماتی که به زبون میارین نشون بدین . یه چهره خنثی و بی حالت هیچ تاثیری برای همراهی دیگران با شما نداره ، پس وقتی که خوشحالید حس شادیتون رو نشون بدید و از ته دل اون رو فریاد بزنید و اگر هم ناراحت هستید ، ناراحتیتون رو با حرکات عصبی نشون بدید .

اما یادتون باشه با توجه به شرایطی که در اون قرار دارید باید احساستون رو هم باید کنترل کنید . مثلا وقتی عصبانی هستین لازم نیست داد بزنید و یا وقتی خوشحال می شید لازم نیست از فرط خوشحالی سه دور ، دور اتاق بدوید .

 

کاریزما چیست؟

چهره شاداب داشته باشید

هر شخصی یه زمانی برای استراحت حالت چهرش داره جالبه بدونید افراد "کاریزماتیک" همیشه چهره شون نسبت به بقیه شاداب تره .مردم جذب افرادی میشن که حتی بدون لبخند هم باهاش احساس صمیمیت دارن . برای تبدیل شدن به یه شخص "کاریزماتیک " به چهره خودتون تو آینه نگاه کنید حالت چهرتون چه شکلیه ؟ خنثی ، عبوص ، ناراحت ، خسته و... همه رو بریزید دور و سعی کنید با حالت چهره وحالات بدن لبخند وشادابیتون رو به دیگران انتقال بدید .

 

همدل و هم درد باشید

وقت خوشحالی مخاطبتون از ته دل باهاش خوشحال باشید  و در زمان ناراحتی و غم باهاش همدردی کنید . همدلی و همدردی هم باید با کلماتی باشه که به زبون میارید و هم زبان بدنتون اون رو بگه . مثلا وقتی تو مراسم عزاداری شرکت می کنید لازم نیست وقتی میزبان  رو دیدید شروع کنید به فریاد زدن و گریه کردن کافیه به نشون همدردی او رو کوتاه در آغوش بکشید ممکنه که هیچ کلامی هم به زبون نیارید اما فرد مقابل کاملا هم دردیتون رو حس می کنه .

 

 

تماس چشمی بر قرار کنید

وقتی موقع مکالمه با دیگران تماس چشمی بر قرار می کنی این حس رو به طرف مقابلت انتقال می کنی ک دارم به تک تک کلماتت ئگوش میدم و اونها رو درک می کنم . افراد با اعتماد به نفس "کاریزماتیک" از قدرت تماس چشمی و تکون دادن سر برای جذب افراد استفاده می کنن . فقط یادتون باشه یه جوری خیره نشین یا زل نزنید که طرف احساس ناراحتی و معذب بودن کنه . این کار باید کاملا حرفه ایی انجام بشه . اگر تو این زمینه بی تجربه این و براتون سخته ، می تونید به وسط دو تا چشم نگاه کنید ، این یه حقه است و طرف مقابل هم فکر می کنه دارید تو چشاش نگاه می کنید

 

برای سلام و خداحافظی کردن وقت بزارید

شخص "کاریزماتیک" معمولا زمان زیادی برای  سلام و خداحافظی های می زارن ، وقتی مخاطب رو می بینن معمولا هیجان و احساستشون رو بروز میدن و فقط به جمله هایی تشریفاتی که همه مثل یه نوار ضبط شده تو زمان سلام و خداحافظی استفاده می کنیم اکتفا نمی کنن .  این افراد، خاص و جذاب به نظر می رسن ، چون به دیگران احساس خاص و مهم بودن رو القا می کنن.

.

احساس دیگران رو حدس بزنید

افراد "کاریزماتیک" برای اینکه احساسات طرف مقابل رو درک کنن  فقط به حالت های چهرش بسنده نمی کنندو به چیزهایی فراتر از ظاهر توجه می کنن . زیرا حالت صورت اولین کاریه که افراد سعی می کنن اون رو کنترل کنن و مخفی نگهش دارن .مثلا خیلی راحت لبخند زورکی ، اضطراب از انجام کاره اشتباه و اشکهای الکی  رو میفهمن .

 

کاریزما چیست؟

با گروه ها و فرهنگ های مختلف آشنا بشید

فرد "کاریزماتیک" باید سعی کنه  با افراد از نسل ها، فرهنگ ها و تیپ های مختلف آشنا بشه و با اونها ارتباط برقرار کنه و این باعث میشه جذابیتش افزایش پیدا کنه .، و همچنین تجربه کافی تو برخورد با افراد مختلف رو کسب کنه . حتما شما هم افراد مسنی رو دیدید که با جون ها هم پا و هم کلام میشن و همه از وجودشون لذت میبرن و برعکس .

 

موقع صحبت کردن تصویر سازی کنید

افراد "کاریزماتیک " موقع صحبت کردن با تصویر سازی باعث میشن طرف مقابل درک بهتری نسبت به صحبت هاش داشته باشه . پس سعی کنید مثال هایی بزنید که برای طرف مقابل جذاب باشه . به دو جمله زیر دقت کنید ببینید کدوم براتون جذاب تره .

ملحفه ها تمیز و سفید شد .

ملحفه ها مثل برف تمیز و سفید شد .

 

تجربه هاتون رو به اشتراک بزارید

شجاع باشید و از تعریف کردن تجربه ها یا خاطراتتون خجالت نکشید . همیشه یه داستان یا یه خاطره خنده دار و... برای سر گرمی داشته باشید . مطمئن باشید اگر به موقع تعریف کنید دیگران هم از شنیدنش لذت میبرن .

 

پر هیجان و با نشاط باشید

افراد کاریزماتیک روحیه هیجانی دارن و وقتی با شما هستن درباره همه چیز صحبت می کنن، در کنار این افراد هیچ وقت احساس کسل بودن نمی کنید .

فردا قراره برید کوه . ترجیح میدید کدوم یک از دوستتاتون همراهتون باشه . دوستی که خیلی هیجانیِ ، از همه چیز صحبت می کنه واز دیدن مناظر لذت میبره و شاده . یا دوستی که خنثی است ، به هیچی توجه نمی کنه و فقط میاد که باشه .

 

به جزئیات توجه کنید

افراد "کاریزماتیک" موقع صحبت کردن به جزئیات توجه زیادی دارن، وخالصانه و صمیمانه از مردم تعریف می کنند .  اونها سوال هاشون رو از طریق زبان بدنشون از دیگران میپرسن و تو شرایط مختلف آمادگی این رو دارن که از هر چیزی صحبت کنن از تغییر دکمه سر دست تا آخرین تپقی که تو سخنرانی زدن .

 

کاریزما چیست؟

ریسک کنید

از شکست خوردن نترسید وبه خاطر ترس از شکست به فرصت هایی که واستون پیش میاد دست رد نزنید . افراد "کاریزماتیک"  به خاطر روحیه ریسک پذیری که دارن  به چیزهایی که بیش از حد انتظارهست دست پیدا می کنن . براشون فرقی نمی کنه که طرف مقابلشون چقدر باهاشون اختلاف طبقاتی داره باهاش خیلی راحت قرار ملاقات میزارن ، واسه شرکت های بزرگ که سخت نیرو میگیرن ، رزومه کاری می فرستن و...

 

تو هر زمینه ای فعال باشید

افراد جذاب و "کاریزماتیک" طرفدارهای زیادی  دارن  چون دوست دارن تو هر زمینه ای فعال باشن . سعی می کنن از هر کاری سر رشته داشته باشن و ، تو فعالیت های گروهی شرکت می کنن و معمولا هم تو باشگاه ، کتابخانه ، انجمن ، کلوب اجتماعی و... عضو هستن .

 

برچسب ها:

مطالب مرتبط - سبک زندگی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi