خلاصه کتاب قدرت بیان از برایان تریسی

مهارت سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

 

 قسمت اول 

کتاب قدرت بیان

(حرف بزن تا برنده شوی) 

نویسنده برایان تریسی

این قسمت : معرفی و مقدمه

توسط : احمد انصاری

 

 

 

 

 

متن پادکست(فایل صوتی)

می خواستم با شما در مورد یه ایده صحبت کنم که الان داره عملی میشه ، که اونم بحث کتابیار هستش .همیشه دوستان از من می خواستن که هم در رابطه با مهارت های ارتباطی و مذاکره و هم در زمینه بهبود فردی و توسعه فردی کتابهایی رو معرفی کنم و درمورد اون کتابها صحبت کنم.

هفته کتاب خوانی بهونه ایی شد که این پروژه رو عملی کنم و در رابطه با این کتاب ها با شما صحبت کنم .

همیشه گفتم که اگر دنبال بهونه می گردیم برای اینکه کاری رو شروع کنیم ، خوبه ولی  به شرط اینکه سر قول و قرار و حرفمون بمونیم ، و اون بهونه رو اجرایی کنیم .

 من همیشه می گفتم یه بهونه ایی پیدا کنم که این بحث کتابیار رو پیاده اجرا کنم . هفته کتابخونی بهونه ایی شد که سریع اینکار رو انجام بدم . و در اولین قدم می خوام که کتاب "قدرت بیان ؛ حرف بزن تا برنده شوی" از برایان تریسی  رو برای شما معرفی کنم .

قدرت بیان ، حرف بزن تا برنده شوی

مترجم : پروانه آقایی

نوبت چاپ : بیست و ششم

سال 1394

انتشارات اشکدز

چاپخانه غزال

کتاب خیلی خوبیه ، آقای برایان تریسی در زمینه موفقیت و توسعه فردی بسیار شناخته شده هستن . 2 یا 3 کتاب در رابطه با فن بیان و سخنرانی دارن . که یکی از کتاب های خیلی معروفشون  " قدرت بیان ، حرف بزن تا برنده شوی " هستش .

کتاب رو که باز می کنیم یک سری سر فصل ها داره . من قبل از اینکه سر فصل ها روبه شما توضیح بدم  که ،  هر کتابی رو که می خونم ،  زیر نکاتی که فکر می کنم مهمه خط می کشم یا با ماژیک مشخص می کنم . این کتاب رو بر اساس همون ها می خونم ، نمی خوام از صفر تا صد کتاب رو برای شما رو خوانی کنم .پس اون چیزی که استنباط خود من هست از هر صفحه و فکر می کنم نکات مهمیه ، براتون می خونم .

ممکنه که هر کتابی که تو کتابیار در موردش با همدیگه صحبت می کنیم شاید یک جلسه یا شاید هم چندین جلسه طول بکشه ، ما برنامه خاصی برای اینکه زود تموم کنیم نداریم . ممکنه که در مورد یک مطلبی مجبور باشیم که چند دقیقه ای بیشتر با همدیگه صحبت کنیم تا خوب جا بیافته . بیشتر نظر من این هست که مطالب و مفاهیم کاملا جا بیافته برای شما ، و هم  این که مروری هم برای خودم بشه که از این لحاظ بسیار مهمه ، یعنی اگر شما سعی کنید آنچه رو که آموختید رو به دیگران هم آموزش بدید و  در میون بزارید . باعث میشه دوباره برای خودتون هم تکرار بشه ، دوباره به ذهنتون میاد و به قول معروف تفکراتتون یه همی میخوره . ممکنه که مطالب جدیدی یاد بگیرید و من مطمئنم که حتما این اتفاق میافته .

فهرست مطالب کتاب  " قدرت بیان ، حرف بزن تا برنده شوی " به شرح زیرِ؛

مقدمه

فصل اول : هنر صحبت کردن و فن بلاغت

فصل دوم : برنامه ریزی و آمادگی تصحیل شده

فصل سوم : اعتماد به نفس و تسلط ذهنی

فصل چهارم : در بر خورد با همه مخاطبان قوی باشید

فصل پنجم :  تسلط در سخنرانی در گروه های کوچک

فصل ششم : تسلط در جلسات و مذاکرات در گروه های کوچک

فصل هفتم : تسلط به تریبون ، تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان

فصل هشتم :  تسلط صوتی ، تکنیک های قوی صدا

فصل نهم : ترفندهای تجارت ، تکنیک های سخنرانان برتر

فصل دهم : کنترل محیط

فصل یازدهم : سخنرانی را با موفقیت تمام کنید ، مخاطبان را مشتاق رها کنید

فصل دوازدهم : سخنرانی های ترغیب کننده تجاری

در مورد نویسنده توضیحاتی داده شده ؛ « آقای برایان تریسی یکی از سخنرانان برجسته آمریکایی در زمینه تجارت و یکی از مشاوران و مربیان نام آور در زمینه پیشرفته فردی و غیر فردی در جهان امروز است . به علاوه کتاب هایی که او تالیف کرده بسیار پر فروش است ، او سالانه برای دویست و پنجاه هزار مخاطب در رابطه با موضوعات مختلف از جمله موفقیت فردی ، ریاست ، کارایی اجرایی ، خلاقیت و فروش سخنرانی می کند .

او بیش از چهل جلد کتاب تالیف و بیش ازسیصد و پنجاه نوار صوتی و تصویری تولید کرده است . بیشتر آثار برایان تریسی به زبان های دیگر ترجمه شده اند و در پنجاه و دو کشور مورد استفاده قرار می گیرد . او را به همراه کمپبل فراسر کتاب برنامه مربیگری و مشاوره پیشرفته و برنامه آموزش مهارت ها را تالیف کرده است.»

یه سری اشخاص بزرگ مثل مارک ویکتورهانسن ، برند تیلور ، رابرت آلن ، کن بلارنچارد و چند نفر دیگه ، توصیه کردند که این کتاب رو حتما بخونید .

« یک بار دیگر برایان تریسی کتاب موفقیت آمیزی نوشته است کتاب جدید او با عنوان قدرت بیان ، راهنمایی ها و دستور العمل هایی ارزشمند از زبان این سخنران برجسته ارائه می دهد.»

معمولا هر فصل این کتاب رو با یه سخنی از بزرگان و اشخاص مطرح شروع می کنه.  مقدمه ایی که خود آقای برایان تریسی برای این کتاب نوشته هم با این جمله شروع میشه « سرنوشت ما با افکارمان تغییر پیدا می کند اگر افکارمان همیشه مطابق با خواسته هایمان باشد همان چیزی می شویم که آرزو داریم وهمان کاری رو می کنیم که می خواهیم . اوریست سوئت ماردن »

 

بر ترستان غلبه و توانایی هایتان را تقویت کنید

اینجا اومده توضیح داده که ما هم تو جلسه ها و کارگاهامون هم  می گیم روند حساسیت زدایی نظام مند استفاده میشه برای بعضی از ترس ها ، و اون هم به این شکل هست که کم کم یاد می گیریم که ترسمون از بین بره . « اگر کاری رو چندین بار انجام دهید بلاخره حساسیتتان نسبت به آن از بین می رود . وقتی چندین بار جلوی بقیه صحبت کنید  بلاخره ترس و تردیدتان از بین می رود .» که این نکته خیلی مهمیه . همیشه سوال میشه که برای اینکه ترسمون از بین بره چه کنیم ؟ ، مخصوصا در شروع کار ، چون شروع کار یکی از پر استرس ترین و ترسناک ترین شرایطی سخنرانیه . معمولا تا تبیدل به عادت بشه زمان میبره که این زمان برای هر شخصی متفاوته . این استرس برای سخنران های حرفه ایی هم وجود داره . ممکنه پنج ثانیه باشه ، برای یه شخصی که حرفه ایی نیست ممکنه که تو پنج دقیقه دچار استرس و اضطراب بشه .

اما یکی از مواردی که بسیار کمک می کنه در مدیریت ترس و استرس اینه که باید یه کاری رو زیاد انجام بدیم ، همین زیاد انجام دادن باعث میشه اون ترس و استرسمون کم بشه . خب اگر اون مهارت رو یاد بگیریم و انجام بدیم ، حتما بهتر میشه . چیزی که ما بهش اشاره می کنیم و بهش چرخه مهارت آموزی می گیم . این هست که  شما یک چیزی رو یاد می گیرید بعد تو موقعیت قرار می گیرین و انجامش میدین با انجام دادن اون کار یه سری مهارت ها کسب می کنید ، آموزش می بینید ، یه سری چیز های جدید یاد می گیرید . و همون به شما اعتماد به نفس میده که دوباره تو موقعیت قرار بگیرید ، دوباره یاد می گیرید و این چرخه همینطوری در حال انجام شدن هست و اونهایی که مهارت پیدا می کنن و حرفه ای میشن این چرخه رو زیاد تکرار می کنن .

در ادامه توضیح داده شده که با سخنرانی دریچه های جدیدی به سوی شما باز میشه و احساس قدرت رو توضیح داده که اصلا احساس قدرت زمانی اتفاق میافته که ما بر یک ترسمون غلبه می کنیم . اگر می خوایم آدم قدرتمندی باشیم حتما باید شروع کنیم و بر ترس هامون غلبه کنیم در غیر این صورت ما احساس قدرتمندی نمی کنیم . و این عدم احساس قدرتمندی در نهایت منجر به اعتماد به نفس نخواهد شد .

صحبت کردن در جمع در تمام مراحل زندگی به شما کمک می کنه ، ک ما نباید فکر کنیم که سخنرانی فقط اینه که باید برم پشت تریبون هر جایی که نیاز باشه صحبت کنم . اگر مهارت های سخنوری رو و سخنرانی رو یاد بگیرم کیفیت زندگی و ارتباطات ما رو بالا خواهد برد .

در فصل بعدی توضیح داده شده که تصویر ذهنیتان را بهتر کنید . یکی از تمرین هایی که دائما بهش تاکید می کنیم همین هست که شما قبل از اینکه بخواید یه کاری رو انجام بدین با تصویر سازی درست ذهنی می تونید اون شرایط رو برای خودتون تداعی کنید . ذهن شما به مغز شما یه آرامش خاصی میده انگارکه بار اولش نیست اون کار رو انجام داده . البه تصویر سازی ذهنی به صورت پیشرفته مراحلی داره که باید یاد گرفته بشه که تو این فرصت من نمی تونم توضیح بدم ولی همین که چند لحظه ایی با خودتون خلوت کنید ، کافیه  . و اگر واقعا صحبت کردن تو جمع برای شما مهمه و حتی اگه قرار مهمی دارید ، قراره جایی برید و صحبت بکنین . یه چند دقیقه قبل (سه دقیقه ، پنج دقیقه ) ، چشم هاتون رو ببندید ، کاملا آرامش داشته باشین و شروع بکنید با تمام جزئیات تصویر سازی کردن اون شرایطی که قرار هست درش قرار بگیرین یعنی از لحظه ورودتون ، چهره اشخاص ، اتفاقی که میافته رو تصور کنید . کاملا خودتون رو مثبت و با اعتماد به نفس ببینید ، کاملا صحبت هاتون رو اونجوری که می خواین جلو می برین و انجام می دین و در نهایت به اون چیزی که می خواین می رسین . صفر تا صد اون اتفاقی که قراره براتون بیافته هر چقدر با جزئیاتش بیشتر باشه ، بیشتربهتون کمک می کنه . این تصویر سازی ، یکی از تکنیک های بسیار مهمه هست برای از بین بردن اضطراب و استرس از همه چیز مخصوصا برای ترس از سخنرانی و صحبت در جمع .

نکته بعدی این که توانایی خوب صحبت کردن اکتسابیه . یعنی فکر نکنیم اونهایی که خوب صحبت می کنن از اول این کاره بودن . ممکنه بعضی ها به علت قرار گرفتن تو جو مثبت خانواده ، دوستان و محل کار ، کم کم این مهارت رو تقویت کرده باشن ، ولی هیچ کسی سخنران به دنیا نمیاد و شما هم می تونید یاد بگیرید و این مهارت کاملا اکتسابیه .

خروج از منطقه آرامش یا همون منطقه امن

شما هیچ پیشرفتی براتون حاصل نمیشه مگر اینکه یه مقداری از امنیت خودتون رو بدید. ما هر کار جدیدی که شروع می کنیم معمولا یه مقداری از منطقه خودمون فاصله می گیریم .

مثالی که من معمولا تو کارگاه ها و دوره ها می زنم این هست که معمولا هر مهارتی مثل یه جزیره می مونه ما وسط اون جزیره رها شدیم و باید بریم اینجا رو کشف کنیم . کشف هم ترس داره وقتی یه جا ایستادم ، مثلا بالای یه درخت یا توی یه غار . هر چقدر اونجا بمونم امن تره  ولی چقدر می تونم اونجا بمونم ؟ برای کشف لذت های جدید و مناطق جدید این جزیزه ، خوراکی های جدید و امکانات جدید ، من باید از منطقه امن خودم بیام بیرون . وگرنه هیچ فایده ای نداره تو منطقه امن  بودن، ممکنه  سالیان سال وماه ها و روزها همینطور بگذره و خیلی از ما تو همون غار خودمون موندیم به خاطر این که می گیم اینجا  امن هستش . فقط امنیت داریم و به جاش هیچ چیز دیگه ایی ندارم .

در سر فصل بعدی در رابطه با چهار ویژگی لازم برای خوب صحبت کردن توضیح داده . که این چهار ویژگی شامل ؛ اشتیاق ، تصمیم ، نظم واراده هست .

 1. اشتیاق

برای اینکه خوب صحبت کنیم باید قبلش اشتیاق داشته باشیم و دوست داشته باشین این کار رو از صمیم قلب بخواین انجام بدین که نویسنده اینجا از کلمه اشتیاق مفرط و آتشین استفاده کرده .

2 . تصمیم

باید همین حالا تصمیم بگیرید ، تلاش کنید و بر موانع غلبه کنید. و برای رسیدن به برتری هر کاری رو انجام بدین .

3 . نظم

باید با نظم و ترتیب و برنامه ریزی کنید . برای هر کاری برنامه ریزی لازمه . حتی تو تعریف سخنرانی تو کارگاه ها و دوره ها  من میگم سخنرانی یه صحبت هدفمند و برنامه ریزی شده است . یعنی که از قبل باید بدونیم که می خوایم چه کار بکنیم .

4 . اراده

در نهایت باید اراده لازم برای مقاومت و پا فشاری در مقابل شکست ها ، موانع یا اضطراب های کوتاه مدتی را که ممکنه تجربه کنید ، داشته باشید .

در پایان قسمت مقدمه توضیح میده ؛ « تنها محدودیت شما هستید . بزرگ ترین دشمن ما ترس و تردید خودمان است . من دراین سال ها بیش از چهار هزار بار سخنرانی و شخصا بابیش از پانصد هزار نفر در چهل وشش  کشورصحبت کردم . در صفحات بعدی دست شما را می گیرم و مرحله به مرحله به شما نشان می دهم که چگونه شهامت ، اعتماد به نفس و کارایی هایتان را برای اینکه تحت هر شرایطی سخنرانی برنده باشید افزایش دهید .»

خب ، مقدمه کتابِ " قدرت بیان ، حرف بزن تا برنده شوی " از برایان تریسی تو اسن قسمت از کتابیار شرح داده شد. در ادامه کتابیار های بعدی من در رابطه با فصل های بعدی این کتاب صحبت می کنم . دوازده فصل داره که سعی می کنم هر فصل رو تو یک یا دو قسمت بگم . به دلیل این که قراره هفته ای یک بار کتابیار داشته باشیم و هر یک یا دو ماه ، یک کتاب رو با همدیگه مرور بکنیم .

چند تا نکته رو باید بهتون توضیح بدم . اول اینکه عجله نکنید برای این که کتاب رو سریع تموم کنیم چه موقع خوندن و چه وقع شنیدن با تفکر و تعقل و برنامه ریزی شده ، تمرین ها رو انجام بدیم که موثر باشه ، وگرنه شاید اتفاق افتاده که کتابی رو خوندین ولی حالا ده خط از اون هم یادتون نباشه . البته این هم  بد نیست چون معمولا محتوای اون کتاب به صورت ناخودآگاه  تو ضمیر ناخودآگاهمون می شینه و ما یک پله به جلو می ریم بدون این که خودمون بفهمیم . چون عوض شدن این دنده های موفقیت و یک پله بالا رفتن خیلی نرم اتفاق میافته و بعضی مواقع ما خودمون نمی دونیم .اما برای تاثیر گذاری بیشتر حتما اگر شده یک یا دو بار فایل های صوتی رو مرور کنید و تمرین هاش رو انجام بدین ، مطالب رو برای خودتون بنویسید تا ملکه ذهنتون بشه .

مطلب دیگه خواهشیه که از شما دارم  و لطفی که به دیگران می کنید . فایل های صوتی رو تا جایی که می تونید به اشتراک بزارید ، تو شبکه های اجتماعی ، تلگرام ، تو جاهایی که عزیزانتون هستن . واقعا علاقه بهشون دارید ، دوستشون دارید  و پیشرفت اونها برای شما مهمه ، تا اونها هم بتونن از این مطالب استفاده کنن و همچنین می تونید دعوتشون کنید که از طریق رادیو آشنا تو مباحث و فصل های آینده و کتاب های دیگه با ما همراه باشن و از مطالب استفاده کنن .همچنین اگر نظر یا انتقادی در رابطه با هر کدوم از این فایل های صوتی دارید یا اگر کتاب خاصی مد نظرتون هست که دوست دارید در برنامه کتابیار از اون صحبت کنید حتما از طریق شبکه های اجتماعی ، وب سایت ، صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام با ما در ارتباط  باشید .

خیلی متشکرم که در قسمت اول از کتابیار با ما همراه بودید . امیدواریم در ادامه بتونیم کتاب های بهتر وبیشتری رو خدمت شما معرفی کنیم  .

با آرزوی موفقیت

احمد انصاری

 

مطالب مرتبط - کتابیار

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi