مهارت در سخنرانی برایان ترسی

معرفی کتاب مهارت در سخنرانی برایان ترسی

یکی از توانایی های لازم برای رسیدن به موفقیت اینه که بتونید خوب سخنرانی کنید . یه سخنرانی خوب و موثر می تونه احترام و اعتبار به وجود بیاره . باعث پیشرفت شغلی میشه و با جلب نظرو توجه اشخاصی که می تونند به تو کمک کنند ، درهای موفقیت به روت باز میشه. توانایی هات ، تو سخنرانی باعث میشه که تو نظر مردم با استعداد تر و باهوش تر به نظر برسی در نتیجه راحت تر بهت اعتماد می کنن.

 

به نظرت با ارزش ترین دارایت چیه ؟

ذهن تو با ارزش تر دارایی توِ . تو این مهارت رو داری که خوب فکر کنی و افکارت رو به بهترین نحو برای دیگران ، بیان کنی . مهارت سخنرانی می تونه بهت کمک کنه که در آمد بیشتری داشته باشی و سریع تر از افراد دیگه ارتقا مقام پیدا کنی .

جالبه که بدونید ذهن مثل یکی ازماهیچه های بدنه .اگر زیاد از اون استفاده کنی قوی تر و دانا تر میشه . بهتره از قبل فکر ها و کلماتت رو تو ذهنت سازمان دهی کنی . اینطوری میدونی چه چیزی می خوای بگی و چطور بگی . برنامه ریزی، آماده کردن و ارایه سخنرانی باعث میشه از ذهنت بیشتر استفاده کنی و حتما باهوش تر میشی .

 

ترس رو از خودت بیرون ببر و در حرفه ات اوج بگیر

خوب صحبت کردن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران نقش خیلی مهمی تو شغل و یا تجارتتون داره . مهمه اینه که بخواید یه سخنران خوب بشید ، تمرین کنید و بعد عملیش کنید . اگر کاری رو بارها و بارها تکرار کنی ، کم کم استرست نسبت به اون کار کم میشه و در نهایت از بین میره . در مورد سخنرانی هم این قانون صدق می کنه ، وقتی مرتب جلوی گروهی از مردم صحبت کنی به مرور ترس و نگرانیت از سخنرانی کم میشه و در نهایت به یه سخنران حرفه ایی تبدیل میشی . پس تمرین کردن برای از بین بردن استرس سخنرانی خیلی مهمه  ، میتونی از سخنرانی برای گروه دوستات ، خانواده و همکارات شروع کنی تا ترس و استرسی که از سخنرانی داری از بین بره و به مرور اعتماد به نفس جای اون رو بگیره و تواناییت برای سخنرانی جلوی دیگران افزایش پیدا می کنه .

تصمیمت رو بگیر و تلاش کن که به یک سخنران حرفه ایی بشی . تبدیل شدن به  یه سخنران حرفه ایی باعث میشه که زندگیت به طورکلی تغییر پیدا کنه و درهای موفقیت به روی تو باز بشه . حتما جلساتی وجود داره که تو بتونی با سخنرانیت در اونها خوش بدرخشی و نظر مثبت دیگران رو تو شغلی که داری به خودت جلب کنی . مطمئن باش ظرف یه مدت کوتاه ارتقا شغلی پیدا می کنی و به مرور میتونی به بالاترین درجات هم برسی .

 

افزایش حس احترام و اعتماد به نفس

درسته که یه سخنران خوب و حرفه ای شدن تو هر کاری به دردت می خوره و میتونه کمکت کنه . ولی یه دلیل مهم برای یاد گرفتن فن سخنرانی وجود داره . روانشناس ها معتقدند که احترام و اعتماد به نفسی که نسبت به خودت داری «چقدر خودتو دوست داری » می تونه تو نحوه زندگی اجتماعی و خصوصیت تاثیر زیادی داشته باشه. هر چقدر متقاعد کننده تر و منطقی تر صحبت کنی از خودت خوشت میاد . هر چقدر بیشتر از خودت خوشت بیاد سالم تر و خوشحال تری ، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنی ، تو روابطت با دیگران مثبت نگر تر و جذاب تر به نظر می رسی و تو  انجام هر کاری به جنبه های مثبتش نگاه می کنی .

 

تصویری که از خودت در ذهنت داری رو بهتر کن

وقتی که یاد بگیری موثرتر  صحبت کنی ، تصویری که از خودت تو ذهنت نقش میبنده هم بهتر میشه . در واقع یه آینه درونی تو وجود همه ما هستش ، وقتی یه اتفاقی میافته خودت رو قبل و تو طول اتفاق چطوری تو اون  آینه می بینی و چه فکری در مورد خودت می کنی . هر چقدر این تصویر ذهنی که از خودت داری مثبت تر باشه ، عملکردت بهتر و با کیفیت تر میشه . این واقعیت داره که قبل از انجام هر کاری یه تصویر ذهنی از خودت بسازکه به بهترین نحو ممکن داری اون رو انجام میدی و همه چیز منظمه ، حتما تو واقعیت عملکردت هم بهتر میشه.

همه ما به تفکرات ، احساسات و مخصوصا احترام و توجهی که دیگران نسبت به ما دارن خیلی حساسیم .  سامرست موام میگه که « هر کاری که ما در زندگی انجام می دهیم برای به دست آوردن احترام و توجه دیگران است یا حداقل برای از دست ندادن توجه آنان است» پس اگر خوب صحبت کنی مخاطبات هم بیشتر از تو خوششون میاد و احترام بیشتری برات قائل میشن . در نتیجه تو هم از خودت بیشتر خوشت میاد و احترام بیشتری برای خودت قائل میشی . باز خورد های مثبت شنونده ها از سخنرانیت باعث میشه تصویر ذهنی که از خودت داری مثبت بشه . به این ترتیب حس قدرتمند مندی درونی ات بیشتر میشه ، در نتیجه با اعتماد به نفس بیشتری راه میری ، حرف میزنی و رفتار می کنی .

 

سخنرانی حرفه ای ، یاد گرفتنی است

سخنرانی یه هنره ، هنری که باید اون رو یاد بگیری . خیلی از افرادی که پشت تریبون می ایستن و با اعتماد به نفس یه سخنرانی بی نظیر ارائه میدن ، شاید یه زمانی حتی از بلند شدن و سخنرانی کردن برای یه جمع کوچیک  میترسیدن .

هدفی که داری باید این باشه که جز بهترین سخنرانان باشی و به راحتی بتونی با بقیه ارتباط برقرار کنی . و به خودت یاد آوری کنی ، افرادی که امروز حرف اول رو تو سخنرانی میزنن یه زمانی مثل تو اول راه بودند . هارو اکر میگه :« عملکرد هر فرد حرفه ای روزی افتضاح بوده است .»

زمانی که داری تلاش می کنی هنر سخنرانی رو یاد بگیری و تو این کار حرفه ای بشی ، حتما اشتباه های کوچیک یا بزرگی هم ممکنه انجام بدی . بعض اوقات احساس عصبانیت یا بی لیاقتی می کنی. گاهی ممکنه حرفهای اشتباه هم بزنی یا کلا حرفهای درستت رو فراموش کنی . گاهی اوقات تپق می زنی ، مِن مِن می کنی و تو دلت میگی « یعنی من می تونم یه سخنران حرفه ای بشم ؟ »

 

از منطقه راحتی ات خارج شو

برای حرفه ای شدن تو سخنرانی یا هر کار دیگه ایی باید به خودت سختی بدی . هر وقتی که بخوای پیشرفت کنی و به تکامل برسی باید بدونی ممکنه ترس رو هم احساس کنی . حتما داستان سخنور مشهور یونان باستان رو شنیدید که در اوایل کارش دستپاچه و خجالتی بود . حتی لکنت زبان هم داشت . ولی تصمیمش رو گرفت که یه سخنران حرفه ای بشه . چند دونه شن تو دهانش میزاشت و برای موج های دریا سخنرانی می کرد . در نهایت با تمرین تبدیل به یکی از مشهورترین سخنران های تاریخ شد .

 

چهار عامل برای حرفه ای شدن در سخنرانی

برای تبدیل شدن به یه سخنران حرفه ای ، کافیه فقط این چهار چیز رو داشته باشی :

  1. اراده

شوق و اشتیاقی که در وجودت هست برای تبدیل شدن به یه سخنران حرفه ایی . اگرشوق و اشتیاقی که در وجودت هست  مصممت کنه تلاش کنی که به این هدف برسی ، هیچ چیزی نمیتونه جلودارت بشه .

  1. تصمیم

ﺑﺎﻳﺪ ﺗﺼﻤﻴﻢ  قطعی ﺑﮕﻴﺮی ﻛﻪ برای مدت طولانی ﺗﻼش ﻛنی ، موانع رو کنار بزنی و هر کاری که لازمه انجام بدی تا بهترین باشی .

  1. انضباط شخصی

باید برنامه ریزی داشته باشی ، همه چیز رو از قبل آماده کنی ، برای سخنرانی بارها و بارها تمرین کنی . هیچ راهی برای دور زدن وجود نداره ، فقط باید تلاش کنی .

  1. مصمم بودن

با وجود مانع های زود گذر و موقتی و خجالت ، پشتکار داشته باشی و هیچ وقت تلاشت رو متوقف نکنی .

 

ﺗﻨﻬﺎ ﻣﺤﺪودﻳﺖواﻗﻌﻲ ، ﺧﻮد ﺗﻮ هستی

ترس و دودلی هامون  بزرگترین دشمن ماست . برای هر چیزی که می خوای داشته باشی هیچ محدودیتی وجود نداره به جز محدودیتی که خودت تعیین می کنی .

در ادامه  نویسنده کتاب این تضمین رو بهتون میده که قدم به قدم با شما همراه  باشه  تا  شهامت و اعتماد به نفس داشته باشید و تو هر موقعیتی سخنرانی کنید .

 

چرا این کتاب رو بخونم ؟

اگر یه سخنران تازه کار هستین این کتاب به شما یاد میده که چطوری خیلی زود به سخنران حرفه ایی و با اعتماد به نفس  تبدیل بشید . اگر هم که تجربه سخنرانی موفق دارید این کتاب بهترین روش ها و تکنیک هایی که سخنران های بزرگ تاریخ استفاده میکردن رو تو هر زمینه ایی بهتون معرفی می کنه که بتونین از تجربیات اونها استفاده کنید .

 

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

پیشنهاد شگفت انگیز

برای دانلود رایگان ابتدا نام و ایمیل خود را در فیلـدهای زیر وارد نمائید و سپس به روی دکمه دانلود کلیک کنید

شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

کمیل نظری را ارسال کرده است در :چطور سر صحبت رو باز کنیم؟
با آرزوی بهترین ها...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:17
احمد نظری را ارسال کرده است در :خلاصه "قدرت بیان برایان تریسی"
چه کار خوب و پسندیده ای می کنید که بعد از بررسی و مطالعه ...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:16
مهدی نظری را ارسال کرده است در :مهارت نه گفتن
مطلب کاربری و مفیدی بود...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:15

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

تا کنون بیش از 7896 نفر را آموزش داده ایم

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری نویسنده، مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی هستم.
آدرس پستی : شریعتی ، خ دولت ، بلوار کاوه ، پ 1 ، واحد ۳۱۳
ساختمان پانورما (مراجعه حضوری صرفا با هماهنگی قبلی)
شماره تماس :        ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک :  ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :      ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com

شبکه های اجتماعی