نکاتی از سخنرانی؛ چگونه آغاز کنیم؟

نکاتی از سخنرانی؛ چگونه آغاز کنیم؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه آغاز کنیم؟ شروع سخنرانی با چند تکنیک کاربردی

تا به حال شنیده اید که می گویند برخورد اول بسیار مهم است؟ به این معنی که اگر آن را از دست دهید، هیچ گاه این شانس را نخواهید داشت که دوباره از نو با یک نفر آغاز کنید؟ شروع سخنرانی دقیقا مشابه همین گزاره است، اگر خوب آغاز شود که هیچ، اما اگر ضعیف باشد، تا انتها شما عنوان فردی را یدک می کشید که خوب بوده اما بد شروع کرده. به همین دلیل، سطرهای آتی را اختصاص داده ایم به چند تکنیک کاربردی درباره ی نحوه ی شروع سخنرانی.

 

ساده ترین راه؛ با تشکر آغاز کنید

در ابتدا از افرادی که وقت گذاشته اند، آمده اند و مقابل شما حضور دارند تشکر کنید. سپس از سازمانی که مراسم را میزبانی می کند یادی کنید و در وهله ی بعدی، فرد یا دوستی که واسطه ی حضور شما شده است را به طور اختصاصی معرفی کنید. این کار به این علت است که مخاطب بداند برای شما ارزش دارد و در چشم شما، فردی است محترم. در صورتی که این کار را با کیفیت و صحیح انجام دهید، در طول سخنرانی فوق العاده راحت خواهید بود، زیرا افراد شما را از خود می دانند و احترام نثارتان خواهند کرد.

 

با یک چکیده ی روشن، جذاب و زیبا آغاز کنید

البته اینکار زیاد بین ما ایرانیان مرسوم نیست، اما خوب می شود اگر خودمان به گسترش آن کمک کنیم. سعی کنید ابتدای سخنرانی لحظات جذاب پیش رو را تداعی کنید. بنا به متن، آن قسمتی که قرار است گل از گل مخاطب بشکفاند را وعده بدهید، این کار باعث می شود اولا، لبخند روی صورت مخاطب نقش ببندد و ثانیا این که به شما نزدیک می شود و در تمام طول سخنرانی همراه و همگام باشما پیش می آید.

نکاتی از سخنرانی؛ چگونه آغاز کنیم؟

 

قصه حضور و دلیل قبول سخنرانی را تعریف کنید

اصلا چرا به آن جا رفته اید، اینکه از حضور بین مخاطبین احساس خوشحالی می کنید چه دلیلی دارد؟ آیا با این موضوع خاطره یا ارتباطی شخصی برقرار کرده اید؟ مخاطب دوست دارد نسبت به این امر آگاه باشد، در نتیجه، جای دوری نمی رود اگر بعد از سلام و تشکر از حضور، خود هم اعلام کنید چرا به این رویداد آمده اید.

 

قبل از آغاز، به رویدادی که اخیرا در جامعه داغ شده اشاره کنید

تا به حال خود پای سخنرانی کسی نشسته اید که به یک موضوع داغ اشاره می کند و سپس مبحث خود را به آن گره می زند؟ آدمی متعجب می شود که سخنران چگونه هنرمندانه ناگهان او را بین معادلات ذهنی خود وارد کرده و حالا اهداف سخنرانی را پیش می برد. به عنوان مثال، زمانی که موضوع شهرام جزایری گل کرد، تقریبا هر محفلی داغ بود از اینکه چگونه می توان از مجاری غیر قانونی پول بیرون کشید. در زمان خود، آیا این موضوع برای آغاز یک سخنرانی درباره ی فساد اقتصادی محشر نبوده؟

 

رجوع به تاریخ، راه دیگر آغاز سخنرانی

"بیست سال پیش، مثل امروز، فلانی بهمانی رو کشت. از وقتی که این قضیه رو تو نوشته های تاریخی خوندم مدام به این فکر می کنم که..."

یا به این شکل که؛

"دو دهه قبل تو همین مملکت، پسری تو فقر و فلاکت دست و پا می زد و فکر پولدار شدن جان و جهانش رو اشغال کرده بود، درست مثل این همه جوون و نوجوون که الان دارن زندگی می کنن می دونین راه حل پسر قصه ی تاریخی ما چی بود؟..."

این تکنیک، یعنی رجوع به تاریخ فوق العاده کار می کند، به خصوص در صورتی که سخنرانی در روزی خاص، به مناسبتی مشهور و شناخته شده بر قرار شده باشد.

 

به شخصی مشهور یا گفته ی معروف او اشاره کنید

نقل قول از بزرگان، تقریبا در همه جای سخنرانی کاربرد دارد، اما در شروع کار، رنگ و بوی دیگری دارد. در صورتی که شخص محبوب و شناخته شده ای را انتخاب کرده باشید و اگر سخن او همراهی ملموسی با کاری که شما می خواهید انجام دهید داشته باشد، شروع سخنرانی در اوج صورت می پذیرد.

 

خاطره ای از یک مکالمه که اخیرا روی داده

"دیروز تو سوپرمارکت پسره به فروشنده گفت... فروشنده هم جواب داد... من باورم نمی شد که... برگشتم گفتم... پسره جواب داد..."

در تاکسی یا مغازه، بین مردم در اجتماع، گاهی شاهد رویداد هایی هستیم که بسیار به ندرت رخ می دهند. یک سخنران کار کشته، در لحظه مکالمه های جالب را به خاطر می سپارد و به وقت لزوم از آن ها بهره می گیرد.

 

شروع سخنرانی با حقیقتی شوکه کننده

"طبق آمارهای اعلام شده از طرف سازمان...، تا دو سال آینده، هیچ کدوم از افرادی که تو این سالن نشستن کار ندارن، بله، تکنولوژی... شماها رو بیکار می کنه."

در صورتی که توانایی این کار را دارید که یک سخنرانی را از ابتدا تا انتها بالا و احساسی نگاه دارید، شروع سخنرانی با بیان حقیقتی شوکه کننده، شاید بهترین راهکار باشد. اما باید در نظر داشت که اگر انتخاب شما به اندازه ی کافی تاثیرگذاری نداشته باشد، کار برای ادامه کمی دشوار خواهد بود.

 

گاهی چاره ای نیست؛ با امید آغاز کنید

"فیلسوف فرانسوی Gustav Le Bonجایی نوشه، برای نسل بشر فقط یک دین وجود داره، اون مسلک، همیشه امید بوده و خواهد بود."

البته این تکنیک زمانی جواب می دهد که شما خود ذاتا فرد امیدواری باشید، در غیر اینصورت، اگر به وادی نقش بازی کردن وارد شوید، کار کمی خطرناک است و بیخ پیدا می کند. زیرا به جای تاثیرگذاری، سخن شما رنگ و بوی فیلم بازی کردن و مسخره بازی می گیرد.

 

کمی سرگرم کننده باشید؛ اینگونه آغاز معرکه است

البته بسته به شخصیت افراد قضیه متفاوت است، به همین دلیل هم ما چندین روش و تکنیک مختلف ارائه می دهیم، اما به نظر می رسد راه های شاد و سرگرم کننده بتواند شروع غیر قابل تصور و توصیفی رقم بزند. به عنوان مثال، سخنران معروف Bill Goveپس از چند لحظه ای خود را معرفی می کند و سپس، با سرعت به سمتی می رود، از روی همان استیج با یک نفر مخاطب به صورت شخصی گفت و می کند و شوخی، بعد از آن باز می گردد، با کل جمعیت درباره ی او حرف می زند (توهین نمی کند، به او نمی خندد، تنها سعی می کند کاری کند که همه با هم، لبخند بزنند و از قالب رسمی و خشک معمولی بیرون بیایند) و شیرین کاری هایی این چنین را در آغاز برنامه می گنجاند.

نکاتی از سخنرانی؛ چگونه آغاز کنیم؟

 

کار را با یک سوال آغاز کنید

"الان دور دورِ استارتاپ و کارآفرینیه، چند نفر تو این جمع کسب و کار خودشون رو دارن و حقوق بگیر کسی نیستن؟"

سوال را رها نکنید، کمی توضیح چاشنی کار سازید و دوباره سوالی مکمل بپرسید، کسل کننده نشوید و در عین حال خیلی خصوصی پرسش مطرح نسازید.

در صورتی که سخنران جمعی باشید با انرژی، این تکنیک می تواند بین گزینه های اول شما برای آغاز قرار بگیرد. بیشتر برای قشر جوان، می توانید روی این نحوه ی شروع حساب باز کنید.

 

با یک مشکل آغاز کنید؛ یک نمونه ی اساسی را برگزینید

مثلا فقر، بیکاری، فساد، طلاق و عواملی از این دست مشکلات روز جامعه ی ایرانی به شمار می آیند. می توانید بسته به موضوع سخنرانی روی یکی از آن ها دست بگذارید و آماری اطلاع دهید، در آخر، بگویید این شرایط پذیرفتنی نیست و باید برایش راهی یافت، حالا راهکارها و آسیب شناسی خود را ارائه دهید.

به عنوان مثال (ارقام و درصد ها ریشه منبعی معتبر ندارند)؛

"ایران ده میلیون بازنشسته دارد، هفتاد درصد آن ها دوباره مشغول به کار شده اند و از آن سی درصد باقی مانده، بیست درصد تنها به این علت که شرایط جسمانی مناسبی نداشته اند دوباره به بازار کار باز نگشته اند. این شرایط، از یک سو نشان می دهد حقوق بازنشستگی به قدر کافی پرداخت نمی شود و در سمت دیگر، گواهی است بر چالش ایجاد شغل برای جوانان، ادامه ی این شرایط منجر به بحرانی شدید خواهد شد که..."

 

 یک قصه ی کاملا خیالی کارساز است

کم کم به انتهای بحث می رسیم و اگر در بالا، تکنیک مناسب شروع سخنرانی خود را انتخاب نکرده اید، در این یکی دوتای باقی مانده، شما را نا امید نخواهیم کرد. بسته به موضوع کار شما، حتما نوشته هایی وجود دارد و داستان و شعر بی شمار یافت می شود، سراغ آن ها را بگیرید، جذاب ترین ها را انتخاب کنید و چالش چگونگی آغاز سخنرانی را خاتمه دهید.

 

تیرهای خلاص؛ تکنیک های طلایی

این دو تکنیک آخر را مفت خرج نکنید و اطمینان داشته باشید، جمع و موضوع ارزشش را دارد. راه اول این است که سفره ی دل باز کنید و از خود، سرگذشت، علایق و آرمان های آینده بگویید، راه دوم هم واداشتن افراد به صحبت کردن با کنار دستی ها است. مثلا اگر فردی بخواهد در سخنرانی خود زبان بدن توضیح دهد، می تواند بگویید مخاطب حالت کنار دستی اش را توصیف کند و به همین ترتیب دومینویی، تمام سالن و صندلی ها را گرم جنب و جوش سازد.

این دو تکنیک آخر را باید شخصی سازی کنید، به این معنی که یک سری موضوع، علاقه و ویژگی اختصاصی انتخاب کنید و هر وقت که زمانش رسید، از آن ها بهره بگیرید، مثلا آن جنبه ای از گذشته ی شخصی که آن را با کسی در میان نگذاشته اید برای سخن گفتن از خود و کاری که دوست دارید جمعیتی قابل توجه اجرا کند، برای درگیر ساختن مخاطب جواب می دهد.

سخن آخر اینکه، این نوشته بر مبنای تجارب برایان تریسی، از پایگاه اینترنتی briantracy.comاقتباسی شده است، امیدواریم نکات ارائه شده را مناسب بومی ساخته باشیم و همچنین، چشم امید داریم به نظرات شما، تجاربی که در شروع سخنرانی داشته اید و پیشنهاد هایی که در ذهن دارید و ما مشتاق شنیدن آن ها هستیم.

 

 

 

 

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi