آموزش سخنرانی در جمع؛ نه تکنیک اجرایی

آموزش سخنرانی در جمع

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آموزش سخنرانی در جمع

تاثیرگذار، قدرتمند و جذاب باشید

بعضی حتی از نیش مار هم هراسی ندارند اما وقتی قرار باشد در جمع سخنرانی کنند مساله برایشان چالشی غیرقابل هضم خواهد بود. کاری که ما در این نوشته انجام می دهیم، ساده کردن سخنرانی در جمع بوسیله ی یک سری تکنیک سهل و سر راست است. در انتهای این متن، اگر نکات را دریافته باشید و برای مدتی مشخص به تکرار و تمرین آن ها بپردازید، با اطمینان می توان گفت که توانایی ارائه ی سخنرانی هایی به یادماندنی را به دست آورده اید. با ما همراه باشید.

اضطراب طبیعی است، تمرین کنید و آماده باشید

تپش قلب و عرق کردن کف دست امری است طبیعی. اگر قبل از شروع سخنرانی دچار این نشانه ها شدید به هیچ وجه نهراسید و بدانید که هر فردی بسته به شرایط، این مسائل را تجربه می کند. حتی داشتن استرس تا حدی مفید به فایده خواهد بود، زیرا سطح آدرنالین در خون شما به میزان لازم افزایش خواهد یافت و این یعنی انرژی بیشتر در هنگام ارائه ی سخنرانی.

به خاطر داشته باشید برای کنترل میزان استرس و اضطراب، فرمول یا معجونی جادویی وجود ندارد، این مهم تنها با تمرین و آماده سازی قبل سخنرانی قابل مدیریت است.

 

 

مخاطب خود را بشناسید، برای او صحبت می کنید نه خودتان

سخنرانی درباره ی شخص سخنران نیست، بلکه حتی در شخصی ترین سطوح، موضوع برای مخاطب روایت می شود. اگر مخاطب خود را خوب بشناسید، کلمات خود را بر مبنای سلیقه ی او انتخاب می کنید، ساختار رسیدن به هدف مشخص پیش می رود و در نهایت گفته های شما روی افراد تاثیر می گذارند. بسیار خب، پس قبل از شروع کار، شاید بهتر باشد کار سخنرانان موفق را دنبال کنید، از آن ها نکته بردارید و به شناسایی قشر مورد نظر خود مبادرت ورزید.

 

 

 

سخنرانی در حمع

سخنرانی در حمع

 

برای سخنرانی خود استراتژی داشته باشید

به احتمال زیاد کمی اغراق شده به نظر می آید اما، سخنرانی خود را کارزار نبرد تجسم کنید. برای فتح قلعه ی دشمن که همان رسوخ به قلب مخاطب است، برنامه ی گام به گام داشته باشید. این کار از طریق مشخص کردن اهداف کلی، هدف اصلی، ایده ای مرکزی و اموری از این دست روی کاغذ محقق خواهد شد.

سخنرانی در جمع است، به جمع توجه داشته باشید

شاید قبل از سخنرانی، فکر می کرده اید مخاطب از فلان شوخی یا موضوع استقبال خواهد کرد و فلان جا زیاد جای کار ندارد. اما زمانی که در جایگاه سخنران قرار گرفتید دقیقا عکس آن اتفاق می افتد. تا به حال برایتان اتفاق افتاده که مطلبی جذاب به نظر شما در چشم دیگری عادی باشد؟ یک سخنران کارکشته در این شرایط سراغ برنامه ی جایگزین(پلن بی) می رود. از روی موضوعی که مورد استقبال واقع نشده گذر کنید و به آن چه مخاطب دوست دارد بیشتر بپردازید.

اجازه دهید شخصیت شما وارد قضیه شود

سخنرانی در جمع به مذاق همه خوش می آید اگر شما یک سرِ متحرک یا سخنگو نباشید. به بیان تخصصی تر، خودتان باشید، اجازه دهید مخاطب لمس کند که چه شخصیتی در حال صحبت است. اگر به حرف هایی که می زنید اعتقاد نداشته باشید، کار در نطفه خفه می شود و همه چیز تصنع و بازی خواهد بود.

 

شوخی و قصه همیشه جواب می دهد

در صورتی که موضوع شما اجازه می دهد، داستانی شخصی یا خاطره ای جالب را به کار بیافزایید. این مطلب قدرت کلام شما را تقویت خواهد کرد و شما را به جمع نزدیک می کند زیرا شما تنها کسی در این دنیا نیستید که فلان تجربه را داشته.

نخوانید مگر آن که مجبور باشید

کسی حوصله ی شنیدن متن سخنرانی از روی کاغذ را ندارد. در نتیجه، یادداشت های خود را به همراه داشته باشید، آن ها به شما اعتماد به نفس می دهند، اما تا زمانی که چیزی را فراموش نکرده اید سراغ آن ها نروید. به یک نگاه برای یاداوری بسنده کنید؛ همین.

لرزش صدا و حرکت دست

سخنرانی در جمع، سخنرانی می طلبد مشرف به صوت و زبان بدن. در نتیجه، مشخص کنید در کجا قرار است صدا را بالا ببرید و در کجا پایین. همچنین استفاده از دست و زبان بدن را برای رساندن مقصود فرا بگیرید.

جذاب شروع کنید و تکان دهنده به پایان ببرید

ما مخاطب هستیم و سخنرانی به جمع می آید، شروع صحبت او به این شکل است، "امروز می خواهیم درباره ی سرطان صحبت کنیم؛"این جذاب تر است یا گفتن "یکی از دوستانم چند وقت پیش بر اثر سرطان فوت شد؛"؟

منظور این است که کلیشه ها را بشکنید و به دنبال یافتن راه هایی باشید که از همان ابتدا مخاطب را جذب کند. در آخر هم ایجاد یک سوال یا تصویر کردن شرایطی خاص می تواند جان و جهان مخاطب را برای مدتی طولانی به آن چه شما گفته اید دوخت کند.

 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi