مدیریت استرس درسخنرانی

مدیریت استرس درسخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیریت استرس در سخنرانی با Josep Grenny

سخنران بین المللی نیویورک تایمز، درباره ی استرس چه می گوید؟

از آن جا که موضوع استرس و اضطراب از سخنرانی بسیار فراگیر است، افرادی که می توانند باکیفیت و دقیق، از پس ماموریت های سخنوری برآیند، جایگاهی ویژه پیدا می کنند. در این مقاله، رفته ایم سراغ یک متخصص امر سخنرانی؛ شخصی که در سی سال گذشته، بیش از سه هزار سخنرانی ارائه داده و مخاطبانش در سراسر دنیا پخش شده اند. پیش از اینکه کار را به طور رسمی آغاز کنیم، بد نیست در همین مقدمه اشاره کنیم به تجربه ای که او از استرس سخنرانی دارد. آن طور که در خاطراتش می نویسد، روزی دندانپزشک متوجه ساییده شدن دندان هایش می شود. او شب ها در خواب هم استرس سخنرانی داشته و از همین رو دندان هایش را به هم می فشرده. راهکار دکتر دندانپزشک استفاده از محافظ دندان بوده و سخنران معروف ما، سال ها برای مدیریت استرس و سلامت نگاه داشتن دندان هایش، از آن ها استفاده می کرده. همه ی این مقدمه را گفتیم تا برسیم به این مطلب؛ استرس سخنرانی امری است طبیعی، تنها باید یاد بگیریم آن را مدیریت کنیم. کاری که ما در ادامه انجام می دهیم همین است؛ ارائه راهکارهایی برای مدیریت استرس سخنرانی، برپایه ی یافته ها و تجارب متخصص ترین افراد.

 

 

مدیریت استرس درسخنرانی

مدیریت استرس درسخنرانی

 

راهکار اول؛ قرار نیست کسی را تحت تاثیر قرار دهید

وقتی قرار است سخنرانی کنیم، از حرفه ای ترین افراد تا مبتدی ترین نفرات، همواره به این فکر می کنیم که مخاطب درباره ی من چگونه فکر خواهد کرد؟ آیا چهره و ظاهر من، لحن گفتار و امور از این دست به دل او می نشیند یا خیر؟ واقعیت امر این است که توجه داشته باشیم این موارد به هیچ وجه اهمیت مرکزی و محوری ندارد. ما قرار است یک سخنرانی ارائه دهیم، به بیان دقیق تر، ما وسیله ی انتقال یک سری مفهوم هستیم، در نتیجه، آن چه در چشم مخاطب برجسته می شود، قدرت انتقال و بیان است، نه شخصیت فردی ما. مخلص کلام اینکه، یک سخنران باید استرس خود را به سمت و سوی عملگرایی در اجرا سوق دهد، نه فکر به اینکه، در چشم مخاطب چگونه به نظر می آید.

راهکار دوم؛ فراوان تمرین کنید، اما استرس نداشته باشید

تمرین و ممارست در کار، استرس را می کشد. اما وسواس در تهیه یک سخنرانی واقعا مخرب است. اجازه دهید ساده تر بگوییم، سخنرانی من و شما، تنها اگر در سطح یک رئیس جمهور باشد، نیاز به وسواس دارد، در غیر اینصورت، تمرین برا ارائه ی مناسب آن، کاملا کافی است.

راهکار سوم؛ تبدیل سخنرانی به قطعاتی کوچک

فرض کنید قرار است یک سخنرانی سنگین، به مدت سه ساعت ارائه دهید. فکر کردن به سه ساعت، همزمان، کاری است دشوار. پر واضح است که مساله ای بزرگ و دشوار، آدمی را دچار استرس می کند. اما اگر همان سخنرانی به شش قسمت تقسیم شود، شما به بازه هایی نیم ساعته فکر خواهید کرد، همین مساله استرس را می کاهد و کیفیت اجرای شما را ارتقا می دهد.

راهکار چهارم؛ مکالمه بسازید، سخنرانی کسل کننده است

هیچ کس، تکرار می کنیم هیچکس، هیچکس دوست ندارد مدت زمان زیادی بنشیند و فقط به موضوعی هرچند جذاب گوش دهد. اگر سعی کنید متکلم وحده یا سخنران بلامنازع باشید، بی شک کیفیت کار شما نازل خواهد بود. بلکه کاملا برعکس، گاهی نیاز است سخنرانی را شخصی کنید، به مخاطب نزدیک شوید، روی یک احساس مشترک دست بگذارید و کار را به این شکل ادامه دهید. مکالمه ساختن از یک سخنرانی، شما و مخاطب را به هم نزدیک می کند، این ارتباط تنگاتنگ، از یک سو سبب ریزش استرس شما می شود و در طرف دیگر، محتوای ارائه شده از طرف شما را در چشم او، زیبا و دوست داشتنی می سازد.

راهکار پنجم؛ مخاطب را بشناسید

این یکی به معنای واقعی استرس شما را می کشد. اما اجازه دهید ابتدا آن را کامل بیان کنیم. فرض کنید موضوع سخنرانی فیزیک کوانتوم است. اما مخاطب شما زندانیان بند الف زندان رجایی شهر هستند. پر واضح است که آن ها از سخنرانی شما استقبال نخواهند کرد. در این جا سه انتخاب دارید. یا کلا سخنرانی را قبول نکنید، یا موضوع سخنرانی را تغییر دهید و یا اینکه، از پیش آمادگی این مطلب را داشته باشید که کار شما ارائه ی سخنرانی است، نه راضی کردن مخاطب. در این حالت، اگر به اوج ارائه رسیده باشید و چند نفر را در حالت خواب و حوصله سر رفته مشاهده کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

راهکار ششم؛ تنفس استرس را کاهش می دهد  

روانشناس معروف؛ Amy Cuddy  به  Josep Greddy توصیه کرده است، برای کاهش استرس، قبل از سخنرانی، یک دقیقه دم و باز دم عمیق داشته باشد. در نتیجه، راهکار ششم ما می شود اینکه، یک اتاق خلوت پیدا کنید، ساعت خود را برای یک دقیقه کوک کنید و شروع کنید به نفس کشیدن. این مساله ریشه ی علمی دارد، زیرا سطح هورمون های استرس زا در خون را کاهش می دهد.

امیدواریم تکنیک های یاد شده بتوانند تا حدی زیاد، منجر به کاهش استرس ناشی از سخنرانی شوند. در صورتی که در این باره نقطه نظر یا سوالی دارید، خوشحال می شویم که با ما ارتباط بگیرید تا بیشتر درباره ی این موضوع سخن بگوییم.

 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi