با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم2

lecture

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در ارائه منظور و تسخیر مخاطب حرفه ای شوید

در قسمت قبل، به صورت عمومی یک سری دستورالعمل ارائه کردیم که اجرای آن ها می توانست هر فردی را در هر مکانی تبدیل به سخنوری بهتر کند. در این نوشته که به نوعی دنباله ی مقاله ی پیشین به حساب می آید، کار را کمی حرفه ای تر پیش می بریم و جنبه های تخصصی تری از مساله را زیر ذره بین قرار می دهیم.

 

 

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید، استرس و کمی ترس از سخنرانی در پیشگاه جمعیتی قابل توجه، طبیعی است. در نتیجه، اگر وقتی روی سن قرار می گیرید، پیشت تریبون می روید یا هر شرایطی از این دست را با کمی نگرانی از سر می گذرانید، دلگیر نشوید، این امر کاملا طبیعی است.

 

اما مهارت هایی وجود دارد که می توان با کسب آن ها، مدیریت واکنش های طبیعی بدن را به دست گرفت و سخنوری را در اوج کیفیت ارائه داد. در صورتی که در شرایط ارائه قرار گرفته اید و قصد دارید همه را تحت تاثیر تسلط و قدرت بیان خود قرار دهید، سطرهای پیش رو را مد نظر داشته باشید.

 

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید، استرس و کمی ترس از سخنرانی در پیشگاه جمعیتی قابل توجه، طبیعی است. در نتیجه، اگر وقتی روی سن قرار می گیرید، پیشت تریبون می روید یا هر شرایطی از این دست را با کمی نگرانی از سر می گذرانید، دلگیر نشوید، این امر کاملا طبیعی است.

اما مهارت هایی وجود دارد که می توان با کسب آن ها، مدیریت واکنش های طبیعی بدن را به دست گرفت و سخنوری را در اوج کیفیت ارائه داد. در صورتی که در شرایط ارائه قرار گرفته اید و قصد دارید همه را تحت تاثیر تسلط و قدرت بیان خود قرار دهید، سطرهای پیش رو را مد نظر داشته باشید.

گزیده کار باشید و دقیق انتخاب کنید

 همان طور که هر لباسی به شما نمی آید، هر موضوعی برای سخنرانی، مناسب شما نیست. سعی کنید در حوزه هایی ورود پیدا کنید که علاقه و شوقی قابل توجه و ملموس در شما برانگیزد. اگر این شرط وجود نداشته باشد، در نهایت کار شما مصنوعی می شود و مخاطب متوجه می شوید آن چه می گویید نقش بازی کردن است.

اما به هر حال، چه موضوع را دوست دارید و چه نه، گام اول این است که اولویت های سه گانه ی زیر را رعایت کنید. شناخت آن ها، کیفیت کار شما را ارتقا می دهد.

 • در صورتی که ساختار سخنرانی شما، به منظور ارائه ی داده و اطلاعات تدوین می شود، لحن شما باید اخباری باشد. به عنوان مثال اگر قصد دارید درباره ی تاریخ کره، سیاست ژاپن یا روابط اقتصادی خاورمیانه سخن بگویید، ارائه ی شما در این بند، طبقه بندی می شود؛
 • اگر کار شما انگیزشی است باید طوری برای سخنرانی خود ریل گذاری کنید که کارتان هنوز تمام نشده، مخاطب بخواهد برود و آن چه گفته اید را انجام دهد. به عنوان مثال، می خواهید جمعی جوان را تشویق کنید که ورزش کنند، آن گاه دادن اطلاعات درباره ی فواید فعالیت بدنی سودمند نیست، بلکه ستایش قدرت، شکوه و صلابت افراد ورزشکار است که کارساز خواهد بود؛
 • سخنرانی های دسته ی آخر که گاهی خیلی سخت و بعضی اوقات سهل و ساده هستند، جنبه ی سرگرمی دارند. مثلا قرار است در یک میهمانی دوستانه درباره ی فردی چند کلامی صحبت کنید، یا در عروسی، خواستگاری و حتی مراسم ختم (این دست سخنرانی ها بیشتر برای فرنگی ها است اما به هرحال). اگر کمی طنز پرداز باشید کار سختی پیش رویتان نیست، اما در صورتی که قابلیت ارتباط لحظه ای با مخاطب را ندارید، شاید نیاز به تمرین و ممارست زیاد تری داشته باشید.

سخن آخر اینکه تلاش کنید آن دسته از سخنرانی هایی را انتخاب کنید یا مسوولیتشان را به گردن بگیرید که با روحیه ی شما سازگاری بیشتری داشته باشد.

تحقیق و جمع آوری اطلاعات کلید پیروزی است

حالا که مشخص شده در چه حوزه ای سخنرانی ارائه خواهید داد باید در چند مرحله اطلاعات خود را تقویت کنید. شایان ذکر است تحقیق به آن معنا نیست که شما تسلطی روی موضوع ندارید، بلکه تاکید ما این است که آمادگی بیشتر، کیفیت بالاتری را رقم می زند.

منابع اولیه ی تحقیق شما همان طور که می دانید، عوامل زیر هستند؛

 • اینترنت؛
 • کتابخانه؛
 • آرشیوه داده های شخصی و؛
 • گفت و گو با افراد.

شاید به نظرتان طی کردن تمامی گام های بالا غیر ضروری باشد، اما به شما اطمینان می دهیم اگر این چهار اقدام را جدی بگیرید، نتیجه ی نهایی فوق العاده خواهد بود.

باری، حالا که داده های مناسب و قابل اتکایی دارید نوبت به سروسامان دادن می رسد. این کار را با دستورالعمل زیر ادامه دهید؛

 • ابتدا عنوانی انتخاب کنید که توجه و حساسیت همه را برانگیزد؛
 • مقدمه ای تدوین کنید که شمایی کلی از کار را تصویر کند؛
 • ایده های اصلی را به ترتیب و تیتروار لیست کنید و در آخر؛
 • در چند بند نتیجه گیری کنید.

آماده سازی نهایی؛ تمرین و تکرار

هر آن چه روی کاغذ یا ذهن دارید را درون یک ابزار قدرتمند وارد کنید. مثلا پاور پوینت یا هر کدام از این پلتفرم های آنلاین می شود ابزار مناسب و قدرتمند. تا جایی که می توانید ظاهر کار را ارتقا دهید و زیبا کنید و پس از آن، تمرین کنید و خود را در شرایط مختلف قرار دهید، وقتی که از شما سوال می شود و به چالش کشیده می شوید را در ذهن آورید، برای بعضی چند دقیقه، بعضی چند ساعت و عده ای هم روزها نیاز به تمرین دارند تا به کیفیت مطلوب دست یابند.

اما به خاطر داشته باشید که، کار نیکو کردن از پر کردن است.

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi