با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در ارائه منظور و تسخیر مخاطب حرفه ای شوید

صحبت، ارائه و سخنرانی در جمع برای بسیاری کابوس است. مهم نیست که در کلاس درس باشد و پاسخ به فراخوان استاد، یا یک میهمانی رسمی، غرق در استرس می شوند و دست و پایشان را گم می کنند، ضربان قلبشان سر به فلک می زند و احتمالا دهانشان خشک می شود.

اگر از این افراد هستید یا فردی را می شناسید که با چالش هایی از این دست، درگیر است، پیشنهاد می کنیم سطرهای آینده را از دست ندهید. ما صفر تا صد ارائه ی یک سخنرانی جذاب و پر قدرت را به صورت یک دستورالعمل اجرایی، آماده کرده ایم.

 

 

 

 

 

موضوع را با دقت انتخاب کنید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر شما به عنوان فردی که ارائه می دهد، زیر و بم کار را بشناسید و اصطلاحا موضوع را در مشت خود داشته باشید، کار تمام است. به جرات می توان گفت بخش اعظم ارائه یا سخنرانی در همین جا خلاصه می شود. با محقق شدن این شرط، هرگز از خط اصلی منحرف نمی شوید، شاخه به شاخه نمی پرید و توجه مخاطب را از دست نخواهید داد.

 

بدن خود را تمرین دهید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بدون بحث، هرکاری در این دنیا نیاز به تمرین دارد. ارائه ی سخنرانی و فراگرفتن فن سخنوری هم از این قاعده مستثنی نیست. به خاطر داشته باشید وقتی در مقابل یک جمع قرار می گیرید، علاوه بر آن چه به صورت کلمه ادا می کنید، حرکات بدن شما هم معنی متبادر می کند. انتقال وزن از این پا به آن پا، سرگردانی، خمیده ایستادن و ضعف هایی از این دست مشکل ساز است. در نتیجه، ساعاتی در روز را به تمرین سخنرانی بپردازید، در تمرین رو به روی آینه قرار بگیرید و بندهای زیر را رعایت کنید؛

·        از دیافراگم صحبت کنید (صدای شما باید جان داشته باشد)؛

·        به صوت خود شدت و ضعف ببخشید (صحبت روی یک خط صاف حوصله سر بر است)؛

·        ضربان تنفس خود را طوری پایین نگاه دارید، که کسی حتی متوجه صدایش نشود، چه رسد به اینکه حرکت قفسه ی سینه ی شما نمایان باشد (این مساله اضطراب را نشان خواهد داد)؛

·        قبل از ارائه، بد نیست چند دقیقه آدامس بجوید (ترجیحا پر شکر زیرا توامانی که استرس را از شما می گیرد، قند خون بدن را نیز در وضعیت مناسبی قرار می دهد).

 

تفاوت صحبت با سخنرانی را درک کنید

وقتی من و شما در حال مکالمه هستیم، معمولا با سرعت بالایی به تبادل اطلاعات می پردازیم، سریع می خندیم، سریع جدی می شویم و خیلی به دنبال تحت تاثیرقرار دادن دیگری نیستیم. اما دنیای سخنرانی به طور متفاوت است. سرعت شما دقیقا روی یک خط صراط حرکت می کند، کمی سریع تر از چیزی که باید مخاطب را پشت سر جا می گذارد و حرکت کند به کل روحش را بیرون از فضای ارائه می برد و جسم بی توجهش را برای شما باقی می گذارد.

توصیه ی ما برای حرفه ای شدن در این قسمت تمرین های زیر است؛

·        سعی کنید آرام تر از آن چه معمولا سخن می گویید کلمات را ادا کنید. صدای خود را ضبط کنید و ببینید تمایز موضوعات مختلف را در لحن گفتارتان مشخص می کنید یا نه؛

·        روی نحوه ی ادای حروف هم تمرکز زیادی داشته باشید، مثلا در انگلیسی Bو Dو Gحروفی هستند که وقتی کنار هم می آیند کار مشکل می شود، برای ما هم این دست از حروف بیشمارند، ج و ژ مثلا، کلمات و جمله های سختی از این دست را تمرین کنید، در نهایت عیار سخنوری شما ارتقای محسوسی خواهد داشت؛

·        چند تکه کلام زیبا و جذاب برای خود انتخاب کنید و آن ها را مدام تمرین کنید تا در زمان لازم به جای مکث و تاخیر در ارایه یا گفتن اِ...، آم... و این جور نداها، آن ها را بگویید.

نقشه ی راه سخنرانی را خود را بدانید

تا به حال در یک کنسرت موسیقی حضور داشته اید؟ یا یک استند کمدی؟ وقتی شخص یا گروه برنامه را اجرا می کنند، ترتیب ترک یا شوخی ها از قبل مشخص است. مثلا با یکی دو کار انرژیک آغاز می کنند، برنامه را کمی پایین می آورند و در انتها روی اوج خاتمه می دهند. سخنرانی هم دقیقا مشابه همین کارها است. باید از قبل بدانید کجای کار انرژی می خواهد، کجا خنده دارد و کجا تراژیک می شود.

ترجیحا سخنرانی را حفظ کنید

البته نگاه کردن به دست نوشته کار بدی نیست اما وقتی سخنران کلمات را از ذهن، با اطمینان خاطر ادا می کند، تاثیر دوچندانی روی مخاطب دارد. در نتیجه، توصیه می شود روی یک کاغذ یا اگر در کنارتان پاور پوینت و ابزارهای مشابه وجود دارد سرفصل ها را مشخص کنید و در طول دقایق کار، آن چه از قبل آماده کرده اید را به زبان آورید.

تا اینجا مقدمات ارائه ی یک سخنرانی با کیفیت و سرشار از اعتماد به نفس را باهم مرور کردیم، اگر این مطلب برایتان مفید بود، قسمت بعد را از دست ندهید.

 

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi