با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم

سخنرانی با اعتماد بنفس

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم - غلبه به ترس

 

طبق آنچه پایگاه اینترنتیwittcom.com  بیان می کند، بین تمامی ترس های انسان، سخنرانی در اجتماع اول است و مرگ در رده ی دوم قرار می گیرد. بله درست متوجه شدید، یعنی افراد به طور عمومی، در یک مراسم ختم، ترجیح می دهند فردی باشند که در تابوت خوابیده، تا آن شخصی که باید چند کلامی صحبت کند.

با همین مقدمه روشن می شود که در حال صحبت از مساله ای خاص هستیم و تخصصی. پر واضح است که با یک مقاله نمی توان معجزه کرد، اما به شما تضمین می دهیم، اگر آن چه در سطرهای آینده، تحت عنوان دستورالعمل ارائه شده است را به کار ببندید و روزانه تمرین کنید، پس از مدتی مشخص، تغییراتی ملموس در اعتماد به نفس خود، به هنگام سخنرانی مشاهده خواهید کرد. 

 

 مقدمه، چگونه با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم

ما به این سوال در دو بخش پاسخ می دهیم. در ابتدا راه هایی را پی می گیریم که ترس های احتمالی شما را برطرف سازند، سپس سراغ تکنیک هایی می رویم که می توانند با تقویت اعتماد به نفس فردی، از شما سخنرانان قدرتمند تری بسازند، با ما همراه باشید.

.

سخنرانی با اعتماد بنفس

چگونه به ترس ها غلبه کنیم؟

بندهای زیر، عللی هستند که به احتمال زیاد در شما ترس ایجاد می کنند، ما آن ها را لیست کرده ایم و در زیر هر کدام، توضیح داده ایم چرا نباید نگرانشان باشید.

من کسل کننده خواهم بود

اگر در زندگی روزمره، پدر و مادر، همسر، همکاران و فرزندان شما توی صورتتان نمی گویند که تو حوصله ی ما را سر می بری، شما فردی کسل کننده نیستید و سخنرانی شما هم این چنین نخواهد بود. در نتیجه فکرهای بی اساس در این رابطه را کنار بگذارید و با اعتماد به نفس، عامل اصلی ترس از سخنرانی را محو کنید.

مردم به من خواهند خندید

این یکی خیلی بد است. به خاطر داشته باشید اگر قرار نیست جوک بگویید و کارهای با مزه انجام دهید، دلیلی ندارد که مخاطبین به سخنرانی شما بخندند. حتی اگر بنا به شوخی و مزاح است، اینکه صحبت شما کسی را بخنداند، سبب محبوبیت شما می شود، نه سرخوردگی و عواملی از این دست.

 

سخنرانی با اعتماد بنفس

همه خواهند فهمید که من چه قدر استرس دارم

اجازه دهید کمی محاوره ای جواب این یکی را بدهیم، خب که چه؟ هر کسی که قرار است برای خیل عظیمی صحبت کند، استرس دارد، حتی خواننده های بزرگ که روی استیج مو سفید کرده اند، یا استندآپ کمدین های معروف، قبل از آن که برنامه را شروع کنند با ترس و استرس فراوان دست به گریبان هستند، در نتیجه این امری طبیعی است و اگر کسی بی استرس در برنامه ای حاضر شود جای تعجب دارد.

 

حرف ها یادم خواهند رفت

این یکی هم ترس ندارد، در واقع یک سری تکنیک وجود دارد که اگر آن ها را به کار ببندید، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد؛

  • در زمان تمرین سخنرانی، سعی کنید بین موضوعاتی که انتخاب کرده اید، نقاط منطقی پیدا کنید. اگر آن ها علت و معلولی و گام به گام پیش رفته باشند، مشکلی وجود نخواهد داشت؛
  • اگر در زمان سخنرانی دچار فراموشی شدید هم مساله ای نیست، لحظه ای درنگ کنید، جرعه آبی بنوشید، یک نفس عمیق را چاشنی کار کنید و در این بین، موضوع را بازیابی کنید؛
  • از قبل یادداشت آماده کنید. برگه های کوچکی که سرفصل های سخنرانی را یکی پس از دیگری در دل خود جای داده اند، فوق العاده مناسب و کاربردی هستند؛
  • هیچ اشکالی ندارد اگر از مخاطبین بخواهید لحظه ای شما را ببخشند تا پس از مدتی مکث کار پی گرفته شود. آن ها متوجه خواهند شد، شاید بدشان هم نیاید که برای چند دقیقه استراحت کند، دوباره بازگردید و پشت تریبون اینگونه آغاز کنید، "کجا بودم؟"

 

نمی توانم به سوال ها پاسخ دهم

طبیعی است که نتوانیم به تمامی سوال های عده ی زیادی مخاطب پاسخ دهیم. این مساله هم عیبی ندارد. اگر فرد صادقی هستید، به شخص مقابل مستقیما بگویید که برای پرسشش، پاسخی ندارید، اما اگر غیر این است، با لبخندی کوتاه، تنها از روی سوال او گذر کنید، به همین راحتی!

 

نمی دانم چگونه شروع کنم

شاید وحشتناک ترین مشکل یک سخنرانی، پیدا نکردن راهی برای باز کردن صحبت باشد. بعضی افراد حتی در مواجهه دو نفره هم با این چالش دست به گریبان می شوند. مشکلی نیست و برای این ترس هم راه حل داریم، کافی است کاری کنید، چیزی بگویید، هر چه که باشد اشکالی ندارد. اجازه دهید با یک مثال فرنگی بحث را خاتمه دهیم، مثلا آن ها در این مواقع می گویند:

“You know, I’ve completely forgotten what I was going to say.”

یعنی صادقانه اعلام می کنند کاملا فراموش کردم قرار بود چه بگویم، مخاطب لبخندی می زند و فضا ناگهان دوستانه می شود، حالا زمان آن است که کار خود را شروع کنید.

همان طور که در مقدمه گفتیم، این مقاله شامل دو بخش است، در این قسمت راه های شکست ترس از سخنرانی را ارائه دادیم و در بخش بعد، به طور مشخص، راهکارهایی برای تقویت اعتماد به نفس شما خواهیم یافت.

پس با ما همراه باشید

 

راهکارهایی برای تقویت اعتماد به نفس

در بالا، با ذکر یک مقدمه، راه های غلبه به ترس را گردآوری کردیم. در این قسمت قرار است به وعده ی خود عمل کنیم و روی تکنیک های افزایش اعتماد به نفس کار کنیم.

توجه داشته باشید، صحبت از موضوعی است که تمامی جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به بیان دیگر، خصوصی ترین حوزه ها (رابطه ی دو نفره) تا ذهنیت عمومی افراد، از کیفیت سخنوری شما تاثیر می پذیرند.

 

سخنرانی با اعتماد بنفس

  آمادگی این را داشته باشید که مضطرب شوید

حتی حرفه ای ترین سخنرانان و افرادی که کارشان ارائه است، در زمان اجرا، دچار استرس و اضطراب شدید می شوند. در نتیجه استرس به تنهایی نمی تواند شما را دچار مشکل کند، آن چه زمینه ساز چالش است، عدم آمادگی شما در مواجهه با اضطراب است. دوباره تاکید می کنیم، از همین حالا انتظار داشته باشید که با نزدیک شدن به زمان سخنرانی، لحظه به لحظه استرس شما شدید شود، اما خبر خوش این است که پس از ادای اولین کلمات، این مشکل به طور کامل برطرف خواهد شد.

 

آماده سازی مهم است

آماده سازی، غیر از تمرین است. قبل از ارائه ی سخنرانی دو چالش اصلی را برای خود حل کنید، "چه خواهم گفت؟"و "چرا قرار است این مطلب را ارائه دهم؟". با شفاف ساختن این مطالب، کار به راحتی پیش می رود و اعتماد به نفس شما سیری صعودی خواهد داشت.

 

حالا تمرین کنید

کار نیکو کردن از پر کردن است. درباره ی سخنرانی هم ضرب المثل ما صادق است. توصیه میکنیم جمعی دوستانه را گردهم آورید و از آنها بخواهید به صحبت های شما گوش دهند. قرار نیست که نقطه ضعف های شما در این مرحله مشاهده و برطرف شوند، بلکه هدف این است که چندباری ارائه را چکش کاری کنید. گاهی اوقات، کمک گرفتن از یک استاد نیز خالی از لطف به نظر نمی رسد.

 

سخنرانی با اعتماد بنفس

نفس بکشید

تنفس کلید آرامش است و آرامش به فرد اعتماد به نفس می بخشد. قبل از اینکه روی استیج رفته یا پشت تریبون قرار گیرید، سه بار از بینی نفس عمیق بکشید و ریه های خود را تا جایی که امکان دارد، پر از اکسیژن کنید. وقتی در حال بازدم هستید، آرام زیر لب زمزمه کنید، "آرامش" معجزه می کند، خواهید دید.

 

شبیه سازی کنید (بداهه)

آن چه قرار است بگویید را کلمه به کلمه حفظ نکنید. بلکه سرفصل ها را به خاطر بسپارید و سپس به صورت بداهه، در محلی خالی، بلند بلند سخنرانی خود را مثل یک قصه تکرار کنید. چنین اقدامی نه تنها با افزایش اشراف شما روی موضوع، اعتماد به نفستان را ارتقا می دهد، بلکه ایده هایی جدید را به ذهن شما متبادر می سازد و از این طریق، کیفیت ارائه را بهبود می بخشد.

 

سخنرانی با اعتماد بنفس

روی مخاطب تمرکز کنید

ترس روی استیج، ناشی از تمرکز روی خود است. اگر می خواهید اعتماد به نفس داشته باشید، چراغ توجه را روی مخاطب قرار ندهید؟ به بیان دیگر، به جای اینکه سوالاتی مثل "آیا خوب ارائه خواهم داد؟"را از خود بپرسید، با خود تکرار کنید "آیا آن ها صدای من را می شنوند؟ آیا متوجه منظورم خواهند بود؟"و غیره.

 

ساده سازی کنید

حتی در علمی ترین مجامع بین المللی، بازهم سخنرانی باید محلی برای تنفس افراد باقی بگذارد. منظور این است که خیلی تئوریک و ثقیل نشوید، شاید ارائه ی مطلبی صاف و سرراست پیوند شما با مخاطب را تقویت هم بکند. همین مطالب ساده است که لبخند، توجه و روی خوش شنوندگان را به شما هدیه می دهد و از این طریق، اعتماد به نفستان را تقویت خواهد کرد.

 

تصویر سازی کنید

این یکی محشر است. کافی است دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و اطمینان داشته باشید که این کار را در فضایی ساکت انجام می دهید. حالا سخنرانی روزهای آینده را تجسم کنید. در ذهن تصویر سازی کنید که چه میزان تشویق دریافت خواهید کرد و تا چه اندازه سخنرانی شما موفقیت آمیز خواهد بود. جلساتی از این دست اعتماد به نفس شما را به اوج خواهند رساند.

 

از مخاطبین خود شروع به یارگیری کنید

شاید قبل از شروع مراسم سخنرانی، مجالی باشد تا با افراد حاضر گپ و گفتی داشته باشید. این مساله به شما کمک می کند تا با چند نفری اصطلاحا رفیق شوید و در زمان ارائه، فراتر از مخاطب، چند متحد داشته باشید. خالی از لطف نیست که گریزی به تاریخ بزنیم، آیا می دانستید که در تئاترهای کمدی انگلیس، تیمی از نمایش بین مردم می نشستند تا با هر شوخی بخندند و سایر حاضران را به خنده وا دارند؟

حالا منظور ما خنداندن مخاطب نیست، بلکه کلی می گوییم، حضور چند دوست در جمع، کار شما برای ارائه را ساده می کند.

 

سخنرانی با اعتماد بنفس

اعتماد به نفس داشته باشید

همه ی نکته های بالا را گفتیم که اعتماد به نفس شما را افزایش دهیم. اما گاهی توصیه به داشتن اعتماد به نفس خود به تنهایی کافی است. در نتیجه، اعتماد به نفس داشته باشید.

 

مطالب مرتبط -سخنرانی

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi