چگونه تسلیت بگوییم؟

چگونه تسلیت بگوییم؟

همونطور که همراهی تو مراسم شادی اطرافیان نشونه ادبه، عرض تسلیت هم نشونه ادب ، همدردی و سهیم شدن تو غمه دیگرانه . عرض تسلیت و ابراز همدردی با کسی که عزیزی رو از دست داده ، کار سختیه . حتی خوش صحبت ترین افرادهم موقع تسلیت گفتن زبونشون بسته میشه و نمیتونن راحت تسلیت بگن . هیچ وقت کلمات نمی تونن اون جور که باید احساسی که در وجود شما هست رو بیان کنن . با این حال ابراز هم دردی و عرض تسلیت میتونه باعث بشه که خانواده ایی که عزیزی رو از دست دادن روی شما حساب باز کنن ، درواقع شما می تونید التیام بخش غمشون باشید. وقتی شخصی عذاداره روحیه خیلی حساسی داره ، کلمات و جملاتی که شما برای عرض تسلیت میگین می تونه حمایت عمیق شما رو نسبت بهش نشون بده ، پس باید خیلی دقت کنید که برای تسلیت گفتن چه جملاتی به کار میبرین و از گفتن بعضی چیزها جدا دوری کنیین . مثلا بعضی ها تا طرف رو میبینن که ناراحته و داره گریه میکنه فوری به آغوش میکشنش و میگن "درکت می کنم عزیزم" این یکی از اشتباه ترین جمله هاییه که برای تسلیت استفاده میشه . چون اون شخص مطمئنه که نمی تونید درکش کنید ، چون اونکه عزیزی رو از دست داده نه شما . ما تو این مقاله قصد داریم بهتون بگیم  که چه جوری با یه شخص داغدار که عزیزش رو از دست داده همدردی کنیم ، و برای تسلیت گفتن چه چیزهایی رو باید بگیم و چه چیزهایی رو نباید بگیم ، پس با ما همراه باشید .

 

برای تسلیت چه بگوییم ؟

« دلم براش تنگ شده »

« چه خاطره ها که با هم داشتیم »

کلا ما با تسلیت گفتن میخواییم که دلسوزی و دلتنگیمون رو نشون بدیم . می تونید بگید ؛ " چه خاطرات خوبی با ... داشتیم " ،" چقدر دلم براش تنگ شده" . این نکته خیلی مهمه که هیچ مکالمه ایی مبنی بر احساس دل نگرانی و دلواپسی با شخص داغدار نباید داشته باشید . چون تو ذهن خودش یک عالمه نگرانی و دلواپسی داره لازم نیست شما یه بار دیگه براش تکرار کنید . همین که بهش این اطمینان رو میدید که شما ازش حمایت می کنید  و میتونه به شما تکیه کنه وهر وقت که بخواد قابل دسترس هستید ، کافیه . گفتن خاطرات برای بازماندگان متوفی خیلی آرامش بخشه پس اگر خاطراتی هم دارید بهتره که بازگو کنید .

« خیلی متاسفم »

اگر جمله های خیلی سنگین برای تسلیت به ذهنتون نرسید . یه اصطلاح کلیشه ایی ، مختصر و مفید همیشه واسه تسلیت گفتن وجود داره که می تونید ازش استفاده کنید "بابت از دست دادن ... خیلی متاسفم "

« به تو فکر می کنم »

اینکه شخص داغدار بدونه یکی تو این حال و هوای بدی که داره تو فکرشه و نگرانشه ، بهش کمک می کنه که کمتر احساس تنهایی کنه .

« تحمل این شرایط خیلی سخته »

« ... یه انسان خیلی شریف/پاک/بزرگوارو...بود»

اقرار کردن به درد و رنج میتونه باعث آرامش شخص داغدیده بشه . وقتی آدما عزیزی رو از دست میدن شدیدا احساس تنهایی میکنن . اینکه شما اعلام می کنید که شرایط سختی که داره رو می دونید ، کمتراحساس تنهایی می کنه.

« دوست دارم »

این جمله همه جا معجزه می کنه . اگر به فردی که داغداره یاد آوری کنید که دوستش دارید ، خیلی می تونه کمک کننده باشه . البته این رو هم بگم که از نظر نسبتی شما باید بهش اونقدرنزدیک باشید که بتونید این جمله رو بکار ببرید . جمله " دوست دارم " باعث میشه دلشون قرص تر بشه که یکی با دلشون یاره ، احساس تنهایی نکنن و آرامش بیشتری داشته باشن .

« هر زمانی که می تونی ،خلوت کنیم و یه خورده بیشتر در مورد ... حرف بزنیم »

اگر شخصی که فوت شده رو خیلی نمی شناسید . اینکه به نزدیکانش پیشنهاد بدید در مورد عزیز از دست رفتشون صحبت کنن خیلی میتونه از لحاظ روحی کمکشون کنه . در واقع حس مورد توجه قرار گرفتن می تونه از فشاری که بهشون وارد میشه کم کنه  وبهشون اطلاع میده که شما در کنارشون هستید و ازشون حمایت می کنید .

 

برای تسلیت چه نگوییم ؟

 قبلا هم گفتیم که شخصی که داغداره خیلی احساسه وروحیه حساسی داره ، یک صحبت نادرست ممکنه خیلی اون رو ناراحت کنه و به قول معروف از کوره در بره . پس باید خیلی تو جملاتی که برای تسلیت می گین دقت کنید . شما باید از عشق و همدردی براش بگید و اعتراف کنید که این شرایط واقعا سخته .

به طور کلی سه قانون برای اینگه موقع تسلیت چه چیزایی نگیم وجود داره ؛

1. مرگش متوفی رو انکار نکنیند ." باور نمی کنم مرده باشه"، "اون نمرده" ، " اون میون ماست "

2. انکار نکنید که فرد داغدیده شرایط سختی داره . " تو که خدارو شکر سن و سالی ازت گذشته من بچگیم بابام رو از دست دادم "

3.این که این مرگ نمیتونه زندگی نزدیکانش رو تحت تاثیر قرار بده . " چیزی نیست ، بلاخره همه میمیرن ، باید بااین مساله کنار بیای ، چند وقت دیگه یادت میره "

«  درک می کنم که چه احساسی داری »

اگر چه گفتن این جمله به نظر نهایت احساس همدردیه ولی درخیلی از موارد دقیقا نتیجه ی بر عکس داره . هر کسی وقتی عزیزی رو از دست میده حال و هوای خودش رو داره ، شاید اصلا حسش و سبک عزاداریش متفاوت و مختص خودش باشه . شما باید تشوقیقش کنید که هر جور راحته عزاداری کنه یکی بلند بلند گریه می کنه ، یکی حرفی نمی زنه وغیره . یه راه خوب برای همدردی  هم اینه که بهش بگید ؛ " اگر دوست داشتی ، هر زمانی که حسش رو داری بیا با هم صحبت کنیم ، هر وقت تو بگی من آماده شنیدن حرفات هستم "

«جای اون الان بهتره »

بجز موردهایی که با شناخت قبلی که دارید مطمئنید که شخصی که فوت شده به زندگی تو دنیای دیگه اعتقاد داشته ، گفتن این جمله میتونه اهانت آمیز و ناراحت کننده باشه . حتی گاهی اوقات توهین به عقیادشون محسوب میشه .

«چطوری؟ حالت خوبه؟ چه خبر؟ چی کار میکنی؟»

برای همه اونهایی که که تجربه مرگ عزیزی رو دارن جواب این سوال ها "خوب نیستم ". شاید کسی که این سوال ها رو میپرسه فقط خواسته از حال داغدیده با خبر بشه ، ولی جواب دادن به همین سوالات به ظاهر عادی می تونه براش سخت باشه و مجبور بشه از رو ناچاری جواب بده .

« دیگه میتونی به زندگیت برسی »

این جمله به خصوص زمانی که فرد فوت شده یه مدت طولانی تو بستر بیماری بوده و بیماری دردناکی رو تحمل می کرده به کار برده میشه . واقعا شنیدن این جور جملات برای کسی که عزیزش رو از دست داده خیلی ناراحت کننده است . باید با محیا کردن زمان و مکانی که برای عزاداری داره ازش حمایت کنیم .

« من نمی دونم اگر جای تو بودم و عزیزم مرده بود چیکار می کردم »

شاید این جمله درست باشه ولی مطرح کردنش تو این شرایط هیچ اثری برای آرامش شخص سوگوار نداره . با این جور صحبت ها بیشتر احساس تنهایی میکنه .

« حداقل خودش عذاب نکشید »

« مرگش سریع و بدون درد بود »

« خوبه بلاخره یه فرصتی برای خداحافظی باهاش داشتید »

« راحت شد »

« همون بهتر که رفت »

مرگ عزیز خیلی سخته ، فرقی نمیکنه که چجوری فوت شده باشه . هیچ وقت نمی تونید خودتون رو جای نزدیکانش بزارید . شاید شما بخواید نیمه پر لیوان و از نقطه مثبت این قضیه رو یاد آوری کنید ، ولی شخص سوگوار تو شرایطی نیست که منطقی به این موضوع نگاه کنه و نیاز به زمان برای عزاداری داره .

« نگران نباش ، خیلی زود حال تو هم بهتر میشه »

شما با این حرفتون قصد کمک به شخص داغدیده رو دارید در حالیکه اون نیاز به زمان برای گزروندن این مرحله داره .یادتون باشه به هیچ وجه نباید با این جور صحبت ها اون رو تحت فشار برای غلبه بر احساساتش قرار بدیم .

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

پیشنهاد شگفت انگیز

برای دانلود رایگان ابتدا نام و ایمیل خود را در فیلـدهای زیر وارد نمائید و سپس به روی دکمه دانلود کلیک کنید

شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

کمیل نظری را ارسال کرده است در :چطور سر صحبت رو باز کنیم؟
با آرزوی بهترین ها...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:17
احمد نظری را ارسال کرده است در :خلاصه "قدرت بیان برایان تریسی"
چه کار خوب و پسندیده ای می کنید که بعد از بررسی و مطالعه ...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:16
مهدی نظری را ارسال کرده است در :مهارت نه گفتن
مطلب کاربری و مفیدی بود...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:15

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

تا کنون بیش از 7896 نفر را آموزش داده ایم

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری نویسنده، مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی هستم.
آدرس پستی : شریعتی ، خ دولت ، بلوار کاوه ، پ 1 ، واحد ۳۱۳
ساختمان پانورما (مراجعه حضوری صرفا با هماهنگی قبلی)
شماره تماس :        ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک :  ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :      ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com

شبکه های اجتماعی