آداب سلام کردن

آداب سلام کردن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آداب سلام کردن

سلام کردن ، مهم ترین بند از آداب معاشرت و

 اولین قدم برای شروع یک ارتباط است که تقریبا میان همه فرهنگ ها و ملت ها وجود دارد و البته آداب و قوانین خاصی هم برای خودش دارد.

 به نظر می رسد سلام کردن یک امر عادی است که ما در طول شبانه روز ممکن است آن را چندین بار به طور نا خود آگاه  از روی عادت انجام می دهیم و بدون اینکه متوجه باشیم پیام های خود را چه مثبت و چه منفی در همان برخورد اول  در نحوه سلام کردن خود به شخص مقابل انتقال می دهیم .

سلام ، فرصتی است برای نشان دادن احترام و تاثیر گذاری بر دیگران ، رعایت آداب سلام کردن سبب می شود که شما به عنوان شخصی با آداب معاشرت بالا و محترم شناخته شوید و دیگران خود را ملزم به رعایت احترام نسبت به شما نمایند پس مهم است که آداب سلام کردن را بیاموزیم ، با ما همراه باشید.

آداب سلام کردن

در سلام کردن سبقت بگیرید

پیش قدم شدن در سلام نشانه اعتماد به نفس است . فرقی نمی کند شما بزرگ تر هستید یا طرف مقابل در سلام کردن پیش قدم شوید . چه فرقی می کند که شما چند سالتان است ، مهم این است که سلام همراه با یک لبخند می تواند شما را در ذهن طرف مقابل به بهترین نحو حک کند .

 

رعایت ادب

یکی از مهم‌ترین اصول آداب سلام کردن ، رعایت ادب در هر شرایطی است. پس فراموش نکنید که به کسانی که به شما خدمت می‌کنند مانند خدمتکار، پرستار، صندوقدار، مسئول پذیرش، و... سلام کنید.

 

دست دادن

دست دادن در هنگام سلام و احوال پرسی تاثیری دوستانه بر طرف مقابل به جا می گذارد . سعی کنید محکم ،مصمم و گرم دست بدهید و اجازه بدهید احساساتتان از طریق دست دادن تان منتقل شوند. لازم به ذکر است در فرهنگ های مختلف آداب معاشرت دست دادن، متفاوت هستند ولی بعضی از نکات مشترک هم وجود دارند که لازم است نسبت به آن ها آگاهی لازم را داشته باشید.

 

لبخند بزنید

_به چهره شخص مقابل خود نگاه کنید و لبخند بزنید . حتی اگر زبان همدیگر را هم نداید یک لبخند زیبا بر روی صورت شما معنی سلام را می دهد .

_در زمان ورود به جلسات یا سخنرانی‌ها بهتر است به جای سلام کردن به لبخند اکتفا کنید . سلام کردن ممکن است باعث حواس پرتی سخنران و یا مخاطبین شود و این بی احترامی به جمع تلقی می شود .

 

با صدای رسا سلام کنید

لحن صدای ما نشان دهنده افکار و شخصیت ما است.سن ، مقام و... را فراموش کنید و وقتی وارد جمعی شدید با صدایی رسا و قدرتمند سلام کنید . صدای ما در هنگام سلام  شور، هیجان و انرژی ما را به جمع منقل می کند .

 

ارتباط چشمی برقرار کنید

ارتباط چشمی پیوسته و موثر در سلام و احوالپرسی نشان دهنده اعتماد به نفس است و در ایجاد ارتباط با دیگران بسیار موثر می باشد . افرادی که در هنگام سلام و احوال پرسی چشمشان را از طرف مقابل می دزدند و یا به اطراف نگاه می کنند  خجالتی هستند و اعتماد به نفس ندارند .

 

از روی عادت سلام نکنیم

اکثر افراد به صورت کلیشه ای سلام و احوال پرسی می کنند  و همیشه هم به صورت کلیشه ایی و اتوماتیک  نیز پاسخ می گیرند و این الفاظ دائما در حال تکرار است .

"سلام خوبی " " سلام علیکم " " علیکم سلام " "زنده باشی"  "سلامت باشی " و....

توجه داشته باشید سلام اولین پیغام شما به شخص مقابل است پس در سلام کردن متفاوت باشید مطمئن باشید پاسخ کلیشه ایی دریافت نمی کنید . مثلا اگر دوستتان را بعد از مدت هاست که می بینید . می توانید بگویید « سلام عزیزم چقدر خوشحالم از دیدنت .»

 

انرژی منفی ندهید

بعضی از افراد از همان لحظه دیدار شروع می کنند به  گله و شکایت و با طعنه و کنایه می خواهند دلخوری و ناراحتی خود را نشان بدهند . توجه داشته باشید که استفاده از جملات منفی باعث می شود که افراد از هم گریزان شوند . برای مثال نگویید « پیدات نیست ، با ما ازبهترون میگردی » بهتر است بگوییم « خیلی وقته که ندیدمت ، حتما مشغله کاریت زیاد شده .» در واقع شما با جملات مثبت ناراحتی خود را بیان می کنید .

 

خلاقیت به خرج دهیم و از جملات مثبت استفاده کنیم

در زمان احوال پرسی همیشه به طرف مقابل دقت کنید و در نحوه احوال پرسی خلاقیت به خرج دهید . استفاده از جملات مثبت سبب حسن ظن ولذت از هم صحبتی با شما می شود . مثلا اگر دوستتان امروز لباس جدیدی پوشیده است می توانیم بگوییم " سلام دوست خوشتیپم " همین سلام صمیمانه سبب دریافت انرژی مثبت درهر دوی شما می شود .

 

تخلیه اطلاعاتی نکنیم

متاسفانه بعضی از افراد به محض دیدار  بعد از سلام  ، پشت سر هم ازجزئیات زندگی شخص مقابل درباره کسب وکار، زندگی شخصی، ارتباطات و... سوال می پرسند . " کجا بودی " " چی کار کردی "  " ازدواج کردی " "درست تموم شد " و... پرسیدن سوال و تخلیه اطلاعات در لحظه دیداراصلا خوشایند نیست . اگر لازم باشد در ادامه مکالمه مخاطبتان به شما اجازه سوال می دهد .

 

سلام کردن حتی در زمان عجله

هیچگاه در سلام کردن کوتاهی نکنید . گاهی اوقات وقتی عجله داریم از اینکه سلام کنیم و به دام بیافتیم  و دیرمان شود می ترسیم . حتی اگر طرف مقابل تمایل داشت بعد از سلام به حرف زدن ادامه دهد بهتر است علت عجله ی خود را مودبانه  توضیح دهید و از او جدا شوید .

 

سلام کردن آقایان

آقایان در هنگام سلام کردن به خانم‌ها می بایست دقت  بیشتری داشته باشند. فقط به خانم‌های آشنا و یا سالخورده سلام کنند . فراموش نکنید که توقف زیاد در هنگام سلام و احوالپرسی با خانم ها چندان پسندیده نیست.

 

مطالب مرتبط - ارتباط موثر

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در بلاگ یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi