چهار مهارت حرفه ای در ارتباط موثر

چهار مهارت حرفه ای در ارتباط موثر

همانطور که می دانید  ارتباط موثر ارتباط  ما بین دو یا چند نفر است که در آن  مفهوم پیام مورد نظر با موفقیت تحویل، و با حداکثر دقت دریافت و درک شود. ارتباط موثر به معنای تبادل اطلاعات نیست ، بلکه درک احساسات و قصد های پشت اطلاعات می باشد . متخصصان براین باورند که روابط موثر یک امر غریزی نیست و برای اینکه با دیگران ارتباط موثری داشته باشیم باید مهارت های ارتباط موثر را بیاموزیم . بسیاری از ما نیاز به آموزش مهارت های ارتباط موثر با دیگر ان را داریم تا بتوانیم ارتباط خود را با همسر، فرزندان ، رئیس ، همکاران و.... بهبود بخشیم  .با آموزش مهارت های ارتباط موثرمی توانیم آنچه را که در ذهن ما نقش بسته است، به همان شکل در ذهن طرف مقابل ثبت کنیم . بنابراین بخش اصلی مسئولیت ارتباط موثر برعهدهی فرستنده  پیام می باشد. فرستندهی پیامها می بایست با کسب مهارت های ارتباط موثر از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی این ارتباط استفاده نماید و بهانهای برای کاهش اثربخشی ارتباط نداشته باشد . اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که تا کنون نتوانسته اید روابط موثر خود را بهبود ببخشید می توانید در این مقاله با مهارت های ارتباط موثر آشنا شوید .

  1. شنونده خوبی باشید

اغلب ما هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران تنها بر آن چیزی که قرار است بگوییم تمرکز می کنیم . در حالی که برای برقراری ارتباط موثر علاوه بر تمرکز بر صحبت کردن باید به آنچه که طرف مقابل می گوید خوب گوش کرد . شنونده خوب بودن یکی از مهارت های لازم برای برقرای ارتباط موثر است . خوب گوش دادن تنها به معنی دریافت کلمات و اطلاعات نیست بلکه باید احساسات و قصد گوینده را درک کرد .

تفاوت های زیادی بین  شنیدن و گوش دادن وجود دارد .شنیدن یک عامل غیر ارادی است که شما محرکهای شنیداری اطرفتان را دریافت می کنید ، اما زمانی که شما آنچه راکه مخاطبتان در حال گفتن است را گوش می کنید محرکهای شنیداری را دریافت ، درک و رمزگشایی می کنید . بنابراین شما به عنوان یک شنونده سخنان طرف مقابل  را می شنوید و می فهمید و آنچه را که در ذهن اوست را به خوبی درک می کنید و این می تواند ارتباط میان شما را قوی تر و عمیق تر کند .

وقتی شنونده خوبی باشید به راحتی می توانید اطلاعتاتی که در ارتباطتان موثر را کسب کنید و با درک و فهمیدن احساسات طرف مقابل مشکلات و سو تفاهم ها را حل کنید و کاهش استرس و حمایت عاطفی را تجربه کنید .

 

 2. ارتباط غیر کلامی بر قرار کنید

طرز نگاه ، حالت چهره ، مکانی که انتخاب می کنید ، حرکات بدن ، زمان انتخاب شده ، لمس کردن ، لحن صدا ، و ... هر گونه واکنشی که احساس شما نسبت به آنچه راکه می خواهید بگویید را نشان می دهد نوعی ارتباط غیر کلامی است . در واقع برای ارتباط غیر کلامی می توان این  تعریف را بیان نمود : هرگونه پیامی که به کمک ابزاری به غیر از کلمات  برای طرف مقابل ارسال گردد، یک پیام  و ارتباط غیرکلامی است .

برخی ارتباط غیر کلامی را با زبان بدن اشتباه می گیرند باید توجه داشت که زبان بدن تنها بخشی از ارتباط غیر کلامی است .

به طور کلی ارتباط غیر کلامی به سه بخش ؛ بدن ، فضا و زمان می شود .

بدن : زبان بدن پیام هایی هستند که با بخشهای مختلف بدن برای مخاطب ارسال می شود .مانند ارتباط چشمی ، نحوه دست دادن ، تن صدا و...

فضا : پیامهای در ارتباط با فاصله، قلمرو، فضای فیزیکی و چیدمان محیط را بررسی و تحلیل می شود. مانند تعداد افراد حاضر در جلسه ، نوع چیدمان و فاصله  وسایل ، رنگ های به کار برده شده در فضا و.....

زمان : زمان بازگو کننده رفتار مشخص است . حتی  می توان  با انتخاب یک زمان متفاوت نظرات خود را بیان کنید . به عنوان مثال شما عمدا در یک مهمانی دیر شرکت می کنید در واقع این پیام را می رساند که تمایلی به شرکت به موقع در این مهمانی نداشته اید .

یکی از مهمترین نکات در استفاده از ارتباط های غیر کلامی این است که ار تفاوت های فردی را از نظر سن ، فرهنگ ، مذهب ، جنسیت  در نظر بگیرید . به عنوان مثال ارتباط های غیر کلامی شما با یک نوجوان و یک شخص سالخورده بسیار متفاوت است . 

 

  3. استرس خود را کنترل کنید

چند باربرای شما اتفاق افتاده است  زمانی که با همسر، فرزند ، رئیس، دوستان ، همکاران و...اختلاف نظر دارید ، ناخواسته  تنش از خود نشان داده  و سپس چیزی را گفتید یا کاری انجام داده اید که بعد پشیمان شده اید؟ 

اگر بتوانید استرس خود را کنترل کرده و در زمان کمی جسم و ذهنتان به آرامش برسد ، می توانید موضوع را تحلیل کنید که آیا نیاز هست پاسخ بدهم و یا بهتر است سکوت کنم ، و دیگر نیازی نیست که از واکنش خود در زمان تنش پشیمان شوید و حتی در برخی موارد می توانید به طرف مقابل نیز کمک کنید و باعث آرام شدن او نیزبشوید  .

 

راه های کنترل استرس:

_زمان را به تعویق بیاندازید

از روش های استفاده کنید که زمان شما برای فکر کردن بیشتر شود و به نوعی می توان گفت برای خود زمان بخرید . مثلا درخواست کنید که سوال خو را بار دیگر تکرار کند ، یا اینکه موضوع را شفاف تر بیان کند .

_مکث کنید

لازم نیست سریع پاسخ دهید که بعد پشیمان شوید سکوت چیز بدی نیست و در برخی مواقع لازم است برای اینکه افکار خود را جمع بندی کنید مکث کنید تا بتوانید واکنش مناسبی از خود نشان دهید  .

_یک موضوع را در نظر بگیرید

تنها یک موضوع را در نظر بگیرید و مثال ها و اطلاعات مربوط به آن را بیان کنید . هر چقدرموضوعات زیاد شود  پاسخ شما  نیز طولانی تر می شود در نتیجه علاقه مخاطب نیز از بین می رود . بنابراین یک موضوع را بیان کنید و پس از دریافت واکنش از سوی مخاطب در صورت لزوم موضوع دیگر را مطرح نمایید .

_ آنچه را که میخواهید به طور واضح بیان کنید

دقیقا از کلماتی که لازم است استفاده کنید و لحن و آهنگ صدایتان را حفظ کنید و از ارتباطات غیر کلامی برای تایید کلمات استفاده کنید . بازی با کلمات ممکن است سبب سو تفاهم و برداشت اشتباه شود . 

_نتیجه گیری کنید

صحبت های خود را جمع بندی کنید و سپس آن را خاتمه دهید . حتی اگر سکوت برقرار شده باشد بعد از جمع بندی لزومی ندارد حرفی بزنید .

 

 4. خودت را ثابت کن

قاطعانه صحبت کردن و اینکه صحبت های شما با دلیل و برهان باشد در برقرای ارتباط موثر نقش بسزایی دارد و سبب افزایش اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری می شود . به یاد داشته باشید که ارتباط موثر درک احساسات وخواسته های  شخص مقابل است. بنابراین معنای صحبت قاطعانه این نیست که شما افکار و عقاید خود را طلبکارانه به طرف مقابل تحمیل کنید . در بیان قاطعانه باید افکار ، احساسات و نیاز های شما به نحوی آزادانه و صادقانه در کمال احترام بیان شود تا بتواند دیگران را با خود هم سو کند .

روش هایی  زیر به شما برای بیان قاطعانه و تاثیر گذار کمک خواهد کرد ؛

_به خودتان و ویژگی های کاری و اخلاقی و به اهدافتان ارزش بدهید اما در نظر داشته باشید که همانقدر که ویژگی های شما برایتان با اهمیت است ویژگی های دیگران نیز ارزشمند است .

_نیازها و خواسته های خود را بشناسید و یاد بگیرید که آنها را بدون  اینکه حقوق دیگران نقص کنید ، بیان نمایید .

_ افکارمنفی را با کلمات و جملات مثبت ، محترمانه بیان کنید . در زمان ناراحتی و عصبانیت مخاطب ضمن یادآوری اینکه شما او را درک می کنید درخواست کنید که محترمانه رفتار کند .

_ بازخوردها و انرژی های مثبت را ازآنچه که دیگران به شما می گویند را دریافت کنید . تعاریف ، تقدیر و تشکری که از شما می شود را با مهربانی بپذیرید  و در زمانی که نیاز به کمک داشتید از آنها کمک بگیرید و یا بالعکس . اگر اشتباهی کردید آن را قبول کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید .

 _ "نه" گفتن را یاد بگیرید . بسیاری از افراد، "نه"گفتن به درخواست های دیگران را نوعی بی احترامی و کم توجهی به حساب می آورند.، در حالی که "نه" گفتن یک قابلیت مهم و اساسی  است. به دنبال یک جایگزین مناسب باشید تا نتیجه مطلوبی داشت باشد و سبب احساس رضایتمندی در طرف مقابل شود .

 

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

پیشنهاد شگفت انگیز

برای دانلود رایگان ابتدا نام و ایمیل خود را در فیلـدهای زیر وارد نمائید و سپس به روی دکمه دانلود کلیک کنید

شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

کمیل نظری را ارسال کرده است در :چطور سر صحبت رو باز کنیم؟
با آرزوی بهترین ها...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:17
احمد نظری را ارسال کرده است در :خلاصه "قدرت بیان برایان تریسی"
چه کار خوب و پسندیده ای می کنید که بعد از بررسی و مطالعه ...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:16
مهدی نظری را ارسال کرده است در :مهارت نه گفتن
مطلب کاربری و مفیدی بود...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:15

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

تا کنون بیش از 7896 نفر را آموزش داده ایم

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری نویسنده، مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی هستم.
آدرس پستی : شریعتی ، خ دولت ، بلوار کاوه ، پ 1 ، واحد ۳۱۳
ساختمان پانورما (مراجعه حضوری صرفا با هماهنگی قبلی)
شماره تماس :        ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک :  ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :      ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com

شبکه های اجتماعی