مهارت های لازم برای ارتباط موثر

مهارت های لازم برای ارتباط موثر

اکثر افراد بر این باورند که ارتباط موثر یک امر غریزی است. اما بیشتر اوقات، وقتی سعی می کنیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، شخص مقابل گمراه می شود و برداشت نادرستی از آنچه که در ذهن شماست  دارد. ما یک چیز می گوییم و فرد مقابل چیزی دیگری می شنود که با آنچه که قصد ماست کاملا متفاوت است ، حتی گاهی اوقات سبب سوء تفاهم ، دلسردی ، درگیری و... می شود .عدم ارتباط موثر با دیگران می تواند سبب بروز مشکلات زیادی در خانه ، محل کار ، مدرسه ، دانشگاه و... شود . بسیاری از ما نیاز به آموزش راههای درست ارتباط موثر با دیگر ان را داریم تا بتوانیم ارتباط خود را با همسر، فرزندان ، رئیس ، همکاران و.... بهبود بخشیم . فراگیری راه های ارتباط موثر یکی از مهمترین مهارت ها جهت تقویت ارتباط شما با دیگران ، احترام و اعتماد بیشتر ، موفقیت در کارهای تیمی ، حل مشکلات با دیگران ، سلامت اجتماعی و عاطفی می شود .

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر ارتباط  ما بین دو یا چند نفر است که در آن  مفهوم پیام مورد نظر با موفقیت تحویل، و با حداکثر دقت دریافت و درک می شود. ارتباط موثر به معنای تبادل اطلاعات نیست ، بلکه درک احساسات و قصد های پشت اطلاعات می باشد .

در ارتباط موثر آنچه را که در مغزمان شکل گرفته به مغز فرد دیگری در نقطهی دیگری منتقل می شود و ساختار مغز او را تغییر داده  و با خود همگام می سازیم . در ارتباط موثر می توانیم از ابزارهای کلامی و غیرکلامی استفاده نماییم تا آنچه در ذهن ما نقش بسته است، به همان شکل در ذهن طرف مقابل ثبت گردد. بنابراین بخش اصلی مسئولیت ارتباط موثر برعهدهی ارسال کنندهی پیام می باشد. فرستندهی پیامها، باید از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده نماید و بهانهای برای کاهش اثربخشی ارتباط نداشته باشد .

 

مهارت هایی که لازم است برای ارتباط موثر بیاموزیم ؛

 _شنونده خوبی باشید .

 _ارتباط غیر کلامی بر قرار کنید .

 _استرس خود را کنترل کنید .

 _خودتان را ثابت کنید .

این مهارت ها ابزارهایی هستند که  به اثربخشی ارتباط کمک می کنند و آن را عمیق تر می سازد و اعتماد و احترام بیشتری را برای شما بدست می آورد.

وقتی تمامی این مهارت ها در شما نهادینه شود وشما به خودی خود از این مهارتها در ارتباطات بهره بجویید بسیار موثر تر خواهد مهارت های ارتباطی غریزی شما  ، بود تا اینکه شما آن را به عنوان یک فرمول اجرا کنید . توجه داشته باشید که زمان و تمرین را به  ارتباط موثر تبدیل خواهد کرد .

به دو مثال زیر خوب توجه کنید ، به نظرتان کدام یک از دو مثال می تواند ارتباط موثرتری با همکلاسی های خود برقرار کند ؟

 مثال 1 ؛ شما قرار است برای همکلاسی های خود یک تحقیق علمی را ارائه دهید . تحقیق را آماده کرده و در غالب متن برای همکلاسی های خود با استرس  رو خوانی می کنید .

مثال 2 ؛  قرار است برای همکلاسی های خود یک تحقیق علمی را ارائه دهید . تحقیق را آماده می کنید ، تسلط کامل بر متن 2مثال تحقیق پیدا می کنید . با اعتماد به نفس و تسلطی که دارید به شرح تحقیق می پردازید و سعی می کنید با حرکات دست توجه همکلاسی هایتان را به خود جلب کنید . اسلایدهایی که از قبل آماده کرده اید را نشان می دهید . منابع و ماخذ تحقیق علمی را نام می برید . به نظرات همکلاسی ها در رابطه با تحقیق مورد نظر خوب گوش می دهید و با احترام پاسخ می دهید . 

 

چه چیزی مانع ارتباط موثر شما با دیگران می شود ؟

موانع رایج ارتباطات موثر عبارتند از:

استرس و احساسات خارج از کنترل

 بیشتراشتباه می کنید و نمی توانید به درستی با فرد متقابل ارتباط ، هنگامی که شما تحت تأثیر فشارعصبی و یا عاطفی هستید برقرار کنید و الگوهای رفتاری نا خوشایند از خود نشان می دهید . بهتر است برای جلوگیری از درگیری و یا ایجاد سو تفاهم از ادامه مکالمه پرهیز کنید و یاد بگیرید که چگونه به آرامش برسید .

عدم تمرکز

زمانی که چند وظیفه دارید، نمی توانید به طور کامل بر همه آنها متمرکز شوید وارتباط موثر برقرار کنید .. برای برقراری ارتباط موثر، شما باید از حواس پرتی ها دور شده و متمرکز شوید. مثلا اگر در حال صحبت با همسرتان هستید و همزمان تلفن همراه را هم چک می کنید تقریبا نشانه های غیر کلامی در مکالمه را از دست داده اید .

زبان بدن نامشخص

 ارتباطات غیر کلامی باید با آنچه که گفته می شود را تقویت کند، نه با آن مخالف باشد. اگر شما یک چیز را می گوئید، اما زبان بدن شما چیز دیگری می گوید، احساس شما برای طرف مقابل قابل درک نیست. به عنوان مثال، شما نمی توانید بگوید "بله" در حالی که تکان دادن سر شما " نه " است .

زبان بدن منفی 

اگر با عقاید طرف مقابل مخالفت هستید و یا آن را نمی پسندیید، ممکن است از زبان بدن منفی برای رد پیام دیگران استفاده کنید،  ضربه زدن به پا ، علامت سکوت بر لب و... .زبان بدن منفی سبب می شود دیگران حالت تدافعی ، مانند جلوگیری از تماس چشم  بنابراین از ارسال سیگنال های منفی به طور ، نسبت به شما داشته باشند و میل خود را از ارتباط با شما کاملا از دست بدهند جدی اجتناب کنید.

 

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

پیشنهاد شگفت انگیز

برای دانلود رایگان ابتدا نام و ایمیل خود را در فیلـدهای زیر وارد نمائید و سپس به روی دکمه دانلود کلیک کنید

شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

کمیل نظری را ارسال کرده است در :چطور سر صحبت رو باز کنیم؟
با آرزوی بهترین ها...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:17
احمد نظری را ارسال کرده است در :خلاصه "قدرت بیان برایان تریسی"
چه کار خوب و پسندیده ای می کنید که بعد از بررسی و مطالعه ...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:16
مهدی نظری را ارسال کرده است در :مهارت نه گفتن
مطلب کاربری و مفیدی بود...
ارسال شده در بلاگ دوشنبه, 14 ژانویه 2019 14:15

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

تا کنون بیش از 7896 نفر را آموزش داده ایم

شما هم به جمع ما بپیوندید

درباره ما

من احمد انصاری نویسنده، مدرس و مشاور اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی هستم.
آدرس پستی : شریعتی ، خ دولت ، بلوار کاوه ، پ 1 ، واحد ۳۱۳
ساختمان پانورما (مراجعه حضوری صرفا با هماهنگی قبلی)
شماره تماس :        ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک :  ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :      ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com

شبکه های اجتماعی