تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار

تکنیک ‌های مذاکره

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار

 

تکنیک ‌های مذاکره نه تنها برای افرادی که به تازگی کسب کار نوینی را راه اندازی کرده‌اند و قصد دارند روز به روز قدرتشان را افزایش دهند موثر است، بلکه تمام انسان‌هایی که در اجتماع زندگی می‌کنند و در طول روز ملزم به گفتمان با فرد یا سازمان بخصوصی هستند نیز باید با این تکنیک‌ها آشنایی کافی داشته باشند؛ زیرا بدون کسب آمادگی‌های لازم مذاکره پیش از این که گام‌های آغازین خودش را طی کند یک گفتمان شکست خورده خواهد بود که هیچ نتیجه موفقیت آمیزی در پی نداشته است. در ادامه تکنیک ‌هایی برای یک مذاکره موفق و ثمربخش ارائه شده، با ما همراه باشید و با این تکنیک‌ها بیشتر آشنا شوید.

 

شناخت نیازهای طرفین و آماده سازی بستر مذاکره

اولین گزینه مورد توجه از تکنیک ‌های مذاکره، شناخت بستر گفتمان و نیازهای طرفین است. قبل از این که قدم درون گود بگذارید، باید از خودتان شروع کنید و علت مذاکره، نیازها و اهدافتان را مشخص نمایید. سپس باید وضعیت شرکت یا فردی که قصد دارید با آن مذاکره کنید را به دقت آنالیز کرده و نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کنید. با توجه به این که برای شناسایی این ویژگی‌ها باید تخصص کافی داشته باشید، بهتر است از یک مشاور یا وکیل کمک بگیرید تا بتوانید با دست پر وارد مذاکره شوید.

 

به زمان‌بندی مذاکره توجه کنید.

دومین گزینه از تکنیک ‌های مذاکره در نظر گرفتن زمان کافی برای گفتمان است؛ زیرا هنگام گفتگو با طرف مقابل گاه لازم است که کلمات را بی‌وقفه به صورت رسا بیان کنید و گاه نیازمند سکوت هستید تا مطالب گفته شده در ذهن طرفین ماندگار شود؛ بنابراین زمان مذاکره باید به اندازه‌ای تعیین شود که طرفین بتوانند نیازهایشان را به صورت کامل بیان کنند و وارد شدن فشار و استرس به دلیل عدم وجود زمان کافی، سبب منحرف شدن مسیر مذاکره نشود. در این مرحله باید زمان به گونه‌ای در نظر گرفته شود که هر یک از طرفین زمان کافی برای بیان نیازهایشان در اختیار داشته باشند و تنها یکی از مذاکره‌ کنندگان سخنور و دیگران شنونده نباشند.

تکنیکهای مذاکره

تمایلات شخصی را کنار گذاشته و منفعت کل گروه را در نظر بگیرید.

 از مهم‌ترین تکنیک ‌های مذاکره می‌توان به این مورد اشاره کرد که طرفین گفتمان نباید به هیچ عنوان تمایلات شخصی خود را مد نظر قرار دهند و نتیجه را به سمتی هدایت کنند که دلخواه آن‌ها است؛ زیرا مذاکره‌ای که بر این اساس شکل بگیرد، دیر یا زود محکوم به شکت است و گفتمان انجام شده نتیجه مفیدی در بر نخواهد داشت؛ اما در صورتی که طرفین مذاکره تنها به هدف فکر کنند و این باور را داشته باشند که یک مذاکره خارج از تمایلات شخصی، باید موفقیت آمیز باشد، نتیجه را هر چه که باشد خواهند پذیرفت و مذاکره مسالمت آمیز و به بهترین نحو به پایان می‌رسد.

 

مهارت شنیداری و قدرت درک خود را تقویت کنید.

فردی که با تکنیک ‌های مذاکره آشنایی کافی داشته باشد، به خوبی بر این امر واقف است که قبل از این که سخنور خوبی باشید باید فنون خوب گوش دادن را بیاموزید. فردی که با دقت به سخن دیگران گوش می‌دهد و در میانه صحبت آن‌ها وارد نمی‌شود، همیشه برای طرف مقابل ارزش بیشتری خواهد داشت. تا مخاطبی که مدام سعی می‌کند نبض سخنوری را در دستان خود نگه دارد و یک لحظه ریتم گفتمان را به نفع طرف مقابل رها نمی­کند.

خوب گوش دادن و تشویق دیگران به سخن گفتن علاوه بر تقویت قدرت شنیداری‌تان سبب می‌شود که درک بیشتری درباره موضوع جلسه داشته باشید و در پایان بتوانید نتیجه‌گیری بهتری از موارد بیان شده انجام دهید.

 

حتماً سوالاتی که در ذهنتان نقش بسته را مطرح کنید.

اگر می‌خواهید یک مذاکره کننده حرفه‌ای شوید، باید از بین تکنیک ‌های مذاکره با نحوه سوال پرسیدن در حین گفتمان آشنا باشید؛ زیرا پرسیدن سوال این نگرش را به طرف مقابل می‌دهد که به خوبی به سخنانش توجه کرده‌اید و علاقه‌مند هستید با دیدگاه وی درباره جوانب دیگر موضوع آشنا شوید.

همچنین با سوال پرسیدن می‌توانید مطالب بیان شده را به بهترین نحو تجزیه و تحلیل کنید و هیچ جنبه پنهانی وجود نخواهد داشت که درباره آن بی‌اطلاع باشید.

 به عنوان مثال اگر در مذاکره‌ای به عنوان شریک تجاری حاضر شده‌اید، باید درباره میزان سود و زیان‌ها تخمین زده شده برای پروژه، چگونگی انجام آن، چرایی انتخاب روش اجرایی پروژه و... سوالات مختلفی را مطرح کنید. تا در پایان بتوانید با دیدی کاملاً باز در پروژه تجاری سهیم شوید و در بازه زمانی تخمین زده شده نتایج حاصل از آن را ارزیابی کنید.

تکنیکهای مذاکره

پیش بینی‌های لازم را انجام دهید.

یک مذاکره شاید در ابتدا بسیار موفقیت آمیز به نظر برسد، اما پس از پذیرفتن شرایط طرف مقابل ممکن است تردیدها تازه شروع شوند؛ زیرا مذاکره کننده به این گزینه از بین تکنیک ‌های مذاکره توجه نداشته که پیش بینی، لازمه یک گفتمان موفقیت آمیز است.

یکی از تکنیک ‌های مذاکره این مورد است که مذاکره بی‌شباهت به بازی شطرنج نیست و برای این که نتیجه حاصل از آن یک معامله دو سرد برد باشد، باید هرکدام از طرفین حرکت‌های قبلی هم را مد نظر قرار داده و حرکت‌های بعدی را تا حد امکان پیش بینی کنند. این امر سبب می‌شود که پیشنهاد‌های مطرح شده در اولین مرحله پذیرفته نشوند و چانه زنی بیشتری برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر وجود داشته باشد.

 

برای مذاکره خط قرمزهایی تعیین کنید.

همیشه برای مذاکره خط قرمز و محدودیت‌هایی را در نظر داشته باشید؛ زیرا برخی از مذاکره کنندگان صرفاً برای مغلوب کردن طرف مقابل در جلسه گفتمان حاضر می‌شوند و به هیچ عنوان منافع دو طرف را در نظر نمی‌گیرند؛ بنابراین اگر در قالب تکنیک ‌های مذاکره به خط قرمزها و اصول تعیین شده توجه داشته باشید، در صورتی که مذاکره نتیجه‌ای جز مشاجره نداشته باشد می‌توانید جلسه را ترک کنید.

 

از زبان بدن استفاده کنید.

همیشه گفتمان نتیجه بخش نیست و در بیشتر مواقع طرفین هنگام مذاکره به حالات چهره و بدن طرف مقابلشان توجه می‌کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهید مذاکره کننده‌ای موفق باشید از زبان بدن که شامل حالت تعجب، اخم خفیف، لبخند، تکان دادن سر و ... است کمک بگیرید و در سکوت پاسخگوی سخنان طرف مقابلتان باشید. استفاده از این تکنیک ‌های مذاکره سبب می‌شود که طرف مقابل توضیحات بیشتری درباره موضوع ارائه کند و شفاف سازی های لازم در آرامش انجام شود.

 

 

 

 

مطالب مرتبط - مذاکره

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

دیدگاه (1)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز دیدگاهی بیان نشده است

ارسال دیدگاه

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
نظرات کاربران
صبا نظری را ارسال کرده است در :زیر و بم یک مذاکره تجاری موفقیت آمیز
کاربردی بود و استفاده کردم . ممنون
ارسال شده در مقالات جوملا یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:23
مریم نظری را ارسال کرده است در :از فن بیان مذاکره چه می دانیم؟ (37)
بسیار کاربردی بود
ارسال شده در مقالات جوملا یکشنبه, 26 آگوست 2018 11:19
جمشید نظری را ارسال کرده است در :تکنیک ‌های مذاکره برای گفتمانی تاثیرگذار
مطالب مفیدی بود
ارسال شده در مقالات جوملا یکشنبه, 26 آگوست 2018 10:00

با اعتماد خرید کنید

logo-samandehi logo-samandehi

با خیال راحت خرید کنید

تا کنون بیش از ... نفر را آموزش داده ایم.

شما هم به جمع ما بپیوندید.

درباره ما

من احمد انصاری هستم
نویسنده مدرس و مشاور
اصول مذاکره و مهارتهای ارتباطی
پاسداران ، بلوار کاوه ، نبش دولت
شماره تماس :      ۰۹۳۳۱۱۱۷۱۹۹
شماره دفتر یک : ۰۲۱۸۸۸۸۳۸۳۸
شماره دفتر دو :    ۰۲۱۲۲۷۷۱۰۴۶
ایمیل : info@ahmadansari.com
 

شبکه های اجتماعی

احمد انصاری

hi